AktualnoGospodarstvo

Mladi na preizkušnji: Medtem ko brezposelnost v EU upada, narašča med mladimi

Po podatkih Eurostata je stopnja brezposelnosti v Evropski uniji leta 2024 dosegla zgodovinsko nizko raven: znašala je 5,9 odstotka. To je najnižja zabeležena vrednost od začetka merjenja te statistike leta 2009. Dolgotrajna brezposelnost je prav tako padla na rekordnih 1,9 odstotka. V Sloveniji je bila ta številka še nižja in je dosegla 1,1 odstotka.

Kakšna je statistika po starosti?

V primerjavi z letom 2023 se je splošna stopnja brezposelnosti v EU znižala za 0,2 odstotni točki. Med mladimi (starih od 15 do 24 let) je brezposelnost letos narasla na 14,9 odstotka, kar pomeni povečanje za 0,4 odstotne točke v primerjavi z lanskim letom.

Za srednjo starostno skupino (25–54 let) se je stopnja brezposelnosti znižala na 5,4 odstotka, kar je 0,1 odstotne točke manj kot leto prej. Tudi med starejšimi prebivalci (55–74 let) je prišlo do zmanjšanja, na 4,1 odstotka oziroma za 0,2 odstotni točki manj kot leto prej.

V območju evra je bila dolgotrajna brezposelnost med osebami, starimi od 15 do 75 let, 2,1-odstotna, kažejo ta teden objavljeni podatki Eurostata.

Slovenija ostaja pod povprečjem EU

Najvišjo stopnjo dolgotrajne brezposelnosti med državami članicami, za katere so podatki na voljo, je imela Grčija (5,4 odstotka), sledili sta ji Španija (3,8 odstotka) in Slovaška (3,5 odstotka).

Na nasprotnem koncu lestvice je bila najnižja dolgotrajna brezposelnost zabeležena na Nizozemskem (0,5 odstotka), sledile so Malta (0,7 odstotka), ter Češka, Danska in Poljska z 0,8 odstotka.

Slovenija je z lansko 1,1-odstotno dolgotrajno brezposelnostjo ostala pod povprečjem tako EU kot območja evra.

Delitve: