AktualnoGospodarstvo

Na dnevnem redu IMF in Svetovne banke: Negotovosti globalnega gospodarstva

V Washingtonu se danes začenja spomladansko zasedanje Mednarodnega denarnega sklada (IMF) in Svetovne banke, ki poteka v ozračju povečane negotovosti zaradi carinske politike ZDA. Dogodka se bosta udeležila tudi slovenski finančni minister Klemen Boštjančič in namestnik guvernerja Banke Slovenije Primož Dolenc. V torek bo IMF predstavil tudi svojo najnovejšo gospodarsko napoved.

Govora tudi o vse bolj izraziti globalni gospodarski razdrobljenosti

Na zasedanju Mednarodnega denarnega in finančnega odbora IMF (IMFC) bodo obravnavali aktualna dogajanja v svetovnem gospodarstvu in na mednarodnih finančnih trgih. Razpravljali bodo tudi o vse bolj izraziti globalni gospodarski razdrobljenosti ter o vlogi IMF pri zagotavljanju finančne pomoči državam članicam v času kriz.

Skupni razvojni odbor IMF in Svetovne banke, v katerem sodelujejo finančni ministri držav članic, bo osredotočen na vlogo mednarodnih finančnih institucij pri spodbujanju trajnostnega in vključujočega globalnega razvoja. Med glavnimi temami bodo tudi nujni ukrepi za krepitev zmogljivosti financiranja ter hitrejše in učinkovitejše odzivanje na aktualne razvojne izzive.

V četrtek bo sledilo srečanje finančnih predstavnikov držav skupine G20, medtem ko bo ves teden posvečen tudi vrsti drugih dogodkov – od zasedanj in nastopov do novinarskih konferenc, srečanj s predstavniki civilne družbe in bilateralnih pogovorov.

Letošnja napoved svetovne gospodarske rasti se bo najverjetneje znižala

Medtem bo IMF že v torek objavil najnovejšo gospodarsko napoved skupaj s poročilom o stanju globalne finančne stabilnosti, v sredo pa še fiskalni monitor. Po ocenah glavne izvršne direktorice IMF Kristaline Georgieve se bo letošnja napoved svetovne gospodarske rasti najverjetneje znižala. Kljub negotovosti zaradi trgovinske politike ZDA Georgieva ocenjuje, da globalno gospodarstvo letos ne bo zapadlo v recesijo. Ob tem je države pozvala k premišljenemu in usklajenemu odzivu na naraščajoči protekcionizem.

Finančni minister Boštjančič bo ob robu zasedanja opravil tudi več dvostranskih srečanj s kolegi iz drugih držav. Pogovori bodo osredotočeni predvsem na odprta vprašanja nasledstva držav nekdanje Jugoslavije ter na nadaljnje sodelovanje med finančnimi ministrstvi in izmenjavo strokovnega znanja.

Delitve: