Po družabnih omrežjih je v zadnjih dneh zaokrožil posnetek Hrvata, ki v roki drži eno najbolj strupenih rib na Jadranu. Gre za ribo morski zmaj oziroma morski pajek, ki jo je omenjeni moški našel kar v plitvini, kjer se ta riba v času drstenja med junijem in avgustom največkrat nahaja. Ker se zakopa v pesek, je kopalcem pogosto nevidna, a njen ugriz oziroma vbod lahko močno boli in povzroča oteklino, ob nepravočasnem ukrepanju pa celo kaj resnejšega.
@una.pletikosic♬ original sound – Una
Vbod pajkovca sicer ni smrtno nevaren, je pa lahko izjemno neprijeten
“Pred dvema mesecema me je vbodla in še vedno imam dve sledi. Noga je bila rdeča, nato modra in vijolična, bila je strašno otečena. Na koncu sem jemal antibiotike in zdravila, o bolečini po vbodu pa nočem govoriti. Rekel bom le, da se počutiš, kot da ti nekdo trga kost in kot da te udarja vročinski val. Grozno,” je pod zgornjim posnetkom komentiral neki moški.
“Ta riba me je vbodla. Bolečina je bila popolnoma nenormalna. Sprva sem se počutil, kot da me reže majhna školjka, kasneje pa se je strup razširil in bolečina, vsaj meni, se je zdela, kot da bi mi nekdo zapičil vroče steklo globoko v nogo in ga nato potegnil po celotni nogi,” je izkušnjo podobno opisal drugi.
Kako poteka reakcija po vbodu?
Ob vbodu strup skozi drobne utore v bodicah hitro prodre v telo, kar povzroči močno pekočo bolečino že v prvih trenutkih. Koža na mestu vboda najprej pobledi, nato pordeči, pozneje lahko pomodri, pogosto pa se razvije tudi izpuščaj z mehurčki in oteklina.
Če do vboda pride v prst na roki, se oteklina lahko razširi vse do zapestja, lahko celo do ramena. Bolečina postane najmočnejša po približno pol ure, spremljajo pa jo lahko tudi glavobol, vrtoglavica, povišana telesna temperatura, krči v mišicah, palpitacije, slabost ali celo izguba zavesti. Običajno bolečina popusti v nekaj urah, oteklina pa lahko vztraja do deset dni. Celotno okrevanje lahko traja od nekaj dni do več tednov, poroča Jutarnji list.
Kako si lahko pomagate?
Posebnost strupa morskega zmaja oziroma pajka je, da ga uniči visoka temperatura. Zato je nujno, da rano čim prej potopimo v zelo toplo vodo (okoli 45 °C) in jo tam držimo najmanj 30 minut. S tem lahko bistveno omilimo simptome in preprečimo hujše posledice. Priporočljivo je tudi, da med hojo v morju nosimo zaščitno obutev, saj so piki najpogostejši prav zaradi nenamernega stopanja na ribo.