Kaj je novega na zVEM-u od aprila letos?
Pred posodobitvijo, ki je prinesla vpogled v podatke ZZZS, ste lahko na portalu in v mobilni aplikaciji zVEM pregledovali predvsem: zdravstveno dokumentacijo: izvide, pooblastila (prejeta in podeljena), eRecepte: izdani in uporabljeni recepti, eNapotnice in eNaročila: pregled napotnic in status naročil na preglede, čakalne dobe, digitalna covid potrdila in prejemanje potisnih obvestil o novih zdravstvenih dokumentih.
Z najnovejšo posodobitvijo (od 25. aprila 2025 dalje) pa so na portalu zVEM dodane tudi naslednje vsebine Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS): preverjanje prijave v obvezno zdravstveno zavarovanje, višina stroškov zdravstvenih storitev iz zdravstvenega zavarovanja, denarna nadomestila, zgodovina zavarovanj.
Vse naštete vsebine lahko najdete na portalu zVEM desno zgoraj pod zavihkom zdravstveno zavarovanje. Kljub temu da te podatke že lahko preverite na portalu, jih mobilna aplikacija trenutno še ne podpira. Po podatkih, ki smo jih dobili na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ), pa bodo vse vsebine vezane na zdravstveno zavarovanje tam na voljo predvidoma do konca tega meseca oziroma v začetku avgusta.
Odslej boste lahko s svojim zdravnikom komunicirali tudi preko zVEM-a
Novost, ki se pripravlja na portalu in v mobilni aplikaciji, je tudi pogovor z ambulanto vašega zdravnika. Kot so nam sporočili iz NIJZ: “… je komunikacija z zdravnikom prek portala zVEM že na voljo v nekaterih ambulantah po državi (recimo v ZD Novo mesto, ZD Ilirska Bistrica, ZD Celje). Trenutno načrtujemo vklope po ambulantah od septembra 2025 do januarja 2026.” Ta nova storitev naj bi omogočala komunikacijo z izbranim osebnim zdravnikom ter drugimi zdravniki in zdravstvenimi strokovnjaki, ki obravnavajo dotičnega pacienta. Dodajajo še, da se vsebine izvajajo prek projekta Zdravje na daljavo. Posodobitve, ki so onemogočile delovanje portala zVem 16. julija, pa naj bi po besedah NIJZ: “… v glavnem izvedli nadgradnje na portalu zVEM plus, ki ga uporabljajo zdravstveni delavci.” Slednje torej niso toliko pomembne za uporabnike same.