Praznik dela nas, tako predsednica republike Nataša Pirc Musar, vsako leto znova spomni, kako pomembna sta človeško dostojanstvo in pošteno delo. Kot je izpostavila v poslanici, delavec ni strošek, temveč srce vsakega uspešnega podjetja, vsake zdrave družbe.
Pravice delavcev niso samoumevne
Pravice delavcev so rezultat dolgoletnih bojev, solidarnosti in poguma generacij, ki so verjele, da ima vsak človek pravico do varne zaposlitve, pravičnega plačila in spoštovanja, je zapisala predsednica. V času hitrih sprememb na trgu dela – zaradi tehnologije, demografskih premikov in podnebnih izzivov – je po njenih besedah ključno, da človek ostane v središču pozornosti.
“Delavec ni strošek, temveč srce vsakega uspešnega podjetja, vsake zdrave družbe. Delo mora ostati vrednota, ne breme. Vrednota, ki omogoča osebno rast, gospodarski razvoj in družbeno pravičnost,” je poudarila v poslanici.
Spoštovanje vsakega dela
Predsednica je izpostavila pomen spoštovanja vseh oblik dela – od pisarniškega in tovarniškega, do kmetijskega, zdravstvenega, izobraževalnega in skrbstvenega.
“Vsako delo šteje. Vsak človek šteje,” je dodala.
Vloga politike in pomen solidarnosti
V času globalnih gospodarskih napetosti je po besedah Pirc Musar naloga politike, da ne pozabi na temeljne vrednote, kot so solidarnost, enakost in pravičnost.
“Še zlasti moramo pozornost namenjati mladim, ki vstopajo na trg dela, tistim, ki opravljajo prekarna dela, in vsem, ki so se zaradi različnih okoliščin znašli na robu družbe,” je opozorila.
Zahvala delavcem, sindikatom in delodajalcem
Ob prazniku dela je predsednica čestitala delavcem ter se zahvalila sindikatom in civilni družbi za njihovo pomembno vlogo pri zaščiti delavskih pravic. Zahvalila se je tudi delodajalcem, “ki vidijo delavca kot človeka in največjo dodano vrednost. Skupaj gradimo pravičnejšo in bolj vključujočo družbo,” je prepričana Pirc Musar.
Zgodovinski spomin na boj za delavske pravice
Praznik dela, 1. maja, praznujejo v večini držav sveta. V Sloveniji je dela prost dan tudi 2. maj. Na ta dan se delavci po svetu spominjajo zatrtja delavskih protestov v Chicagu leta 1886, kjer so delavci zahtevali osemurni delovnik. V spopadih s policijo je bilo ubitih več ljudi. Spominske demonstracije so sčasoma prerasle v proslave in obliko delavskega boja, ki traja še danes, poroča STA.