Aktualno

Neverjetni prizori: Ljudje ure in ure čakajo, da bi videli telo papeža Frančiška (FOTO)

Verniki so se lahko pokojnemu papežu Frančišku, ki je umrl v 89. letu starosti, v sredo poklonili od 11. ure dopoldne do 5.30 naslednjega jutra, saj so zaradi velikega obiska obdobje odprtja bazilike svetega Petra podaljšali.

Papežu se je poklonilo že več deset tistoč ljudi, čakanje na vstop štiri ure

V 24 urah se mu je poklonilo več kot 50.000 ljudi, skupno pa že več deset tisoč, med njimi tudi italijanska premierka Giorgia Meloni.

Obiskovalce upočasnjujejo strogi varnostni ukrepi, čakanje za vstop pa traja tudi do štiri ure. V četrtek zjutraj se je pred nadzorno točko nabrala približno kilometer dolga vrsta, pri usmerjanju prometa sodelujejo policisti in prostovoljci.

Skromnost tudi po smrti: preprost podest namesto katafalka

Papeževa preprosta lesena krsta ni postavljena na običajni katafalk, ampak na rahlo nagnjen podest pred glavnim oltarjem. Frančišek je oblečen v rdečo obleko, na glavi ima mitro, v rokah pa rožni venec. Tam bo ležal do petka zvečer.

Obred zapečatenja krste v petek

V petek, 25. aprila, ob 20. uri bo kardinal Kevin Farrell, kamerleng Svete rimske cerkve, vodil obred zapečatenja krste, s čimer se bo zaključil javni ogled. Obreda se bodo udeležili kardinali in predstavniki Svetega sedeža, prenos bo na Vatican News.

Zadnje slovo v soboto

Pogrebna maša bo v soboto, 26. aprila, ob 10. uri na Trgu svetega Petra. Pričakujejo okoli 200.000 ljudi in številne svetovne voditelje. Po maši bo papež Frančišek pokopan v rimski baziliki Marije Snežne. S tem se bo začela tudi starodavna tradicija devetdnevnega žalovanja in maš za njegovo dušo – novemdience. Te bodo vsak dan ob 17. uri v baziliki svetega Petra, razen v nedeljo Božjega usmiljenja, 27. aprila, ko bo maša ob 10.30 na Trgu svetega Petra.

Slovo vernikov od papeža Frančiška lahko spremljate tudi v živo:

n

Delitve: