Uporabnik ‘Silvester’ je pred kratkim podal zanimivo pobudo na platformi predlagam.vladi.si, ki je naletela na izjemen odziv javnosti. S predlogom želi, da se v slovensko zakonodajo vključi določba o odgovornosti lastnikov hišnih ljubljenčkov, še posebej psov, da ti ne bi motili nočnega miru. Po poročanju Maribor24 je pobuda prejela izjemen odziv, kar 67 glasov za in le 22 proti.
Pobuda je bila konec junija poslana v obravnavo pristojnemu ministrstvu
Uporabnik poudarja, da je nočni lajež pogosto znak, da se pes ne počuti dobro, hkrati pa to predstavlja tudi motnjo za ljudi. Čeprav je nočni mir zakonsko zaščiten, lajež psov ni zajet v obstoječih določbah, zaradi česar so občani nemočni. Silvester je izpostavil, da je vzgoja in skrb za psa odgovornost lastnika, in da bi sistemska rešitev koristila tako miru ljudi kot tudi dobrobiti živali, saj je lajež pogosto znak osamljenosti, stresa ali lakote psa.
Pobuda predlaga, da se na državni ali občinski ravni sprejme določba, ki bi lastnikom psov nalagala dolžnost, da ponoči poskrbijo, da pes ne moti okolice z lajanjem, ter da bi to bilo mogoče uradno prijaviti in sankcionirati ob ponavljajočih se kršitvah. Posebej poleti, ko so okna odprta zaradi vročine, je takšno stanje neznosno in vpliva na zdravje in kakovost življenja ljudi. Pobuda je bila 27. junija poslana v obravnavo pristojnemu ministrstvu.
Kaj pravijo na Policiji?
Generalna policijska uprava ne beleži podatkov o številu klicev zaradi pasjega laježa, vendar spremlja prijave kršitev Zakona o varstvu javnega reda in miru (ZJRM-1) glede povzročanja hrupa. Po poročanju Maribor24, policisti na kraju dogodka preverijo okoliščine, a obstoječa zakonodaja ne zajema pasjega laježa kot kršitve 8. člena ZJRM-1. Kljub temu se policija odzove na prijave in preverja tudi morebitne kršitve Zakona o zaščiti živali, kjer nadzor izvajajo uradni veterinarji.
“V primeru pasjega laježa, kjer torej imisije hrupa povzroča žival, ki je skladno s 15.a členom Stvarnopravnega zakonika (SPZ) živo čuteče bitje, je treba upoštevati tudi vidik zaščite živali, ki jih določa Zakon o zaščiti živali Uradni list RS, št. 38/13, s spremembami in dopolnitvami. Če gre za sum neustrezne reje oz. neustrezne skrbi za žival, nadzor nad tem izvajajo uradni veterinarji. Vsak posameznik pa seveda lahko zavaruje svoje pravice tudi po sodni poti, se pravi z vložitvijo tožbe na pristojnem sodišču,” so za Maribor24 pojasnili na Policiji.
Več o tem na Maribor24.si.