GospodarstvoPolitika

Nov korak k obnovi Ukrajine: ZDA in Ukrajina podpisali sporazum

V sredo zvečer sta ZDA in Ukrajina podpisali sporazum o redkih zemljah, ki vključuje ustanovitev ameriško-ukrajinskega investicijskega sklada za gospodarsko okrevanje Ukrajine. Minister za finance ZDA Scott Bessent je poudaril, da sporazum potrjuje zavezo obeh držav k trajnemu miru in blaginji Ukrajine.

Kot je izjavil, sporazum jasno sporoča Rusiji, da je administracija predsednika Trumpa zavezana mirovnemu procesu, usmerjenemu v svobodno, suvereno in napredno Ukrajino. Dodal je, da nobeni državi ali osebi, ki je podpirala ruski vojni stroj, ne bo dovoljeno okoristiti se z obnovo Ukrajine.

Pogled ukrajinskih voditeljev na sporazum

Ukrajinski predsednik vlade Denis Šmihal je izjavil, da je sporazum pošten in koristen za obe državi. V objavi na Telegramu je pojasnil, da bosta Ukrajina in ZDA ustanovili sklad, kjer bo vsaka stran imela 50 odstotkov glasovalnih pravic. Sklad bo namenjen spodbuditvi gospodarskega okrevanja Ukrajine po vojni z Rusijo.

Ukrajinska ministrica za gospodarstvo Julija Sviridenko je na Facebooku zapisala, da bo sklad financiral projekte v industriji mineralov, nafte in plina ter povezane infrastrukture. Ukrajina bo ohranila popoln nadzor nad svojimi naravnimi viri in infrastrukturnimi objekti, kar je ključnega pomena za dolgoročno stabilnost in obnovo države.

Vloga ZDA v ukrajinskem okrevanju

Trump je v zameno za pomoč Ukrajini v vojni z Rusijo zahteval dostop do ukrajinskih rudnin. Vendar pa je ukrajinski premier Šmihal poudaril, da bo Ukrajina ohranila nadzor nad svojimi naravnimi viri. Dogovor je za Ukrajino bistven, saj bo zagotovil dolgoročno varnostno podporo ZDA.

A takoj pred podpisom sporazuma so se pojavili nekateri zapleti, saj so Ukrajinci želeli spremembe v zadnjem trenutku. Bessent je zagotovil, da so pripravljeni na podpis, kljub tem težavam.

Pomen dogovora za ukrajinsko prihodnost

Ukrajina naj bi imela približno 5 odstotkov svetovnih zalog redkih zemelj, vključno z grafitom, titanom in litijem, ki so ključni za tehnologije, kot so baterije. Kljub temu pa številna območja še vedno nadzoruje ruska vojska.

Ta sporazum je pomemben korak za gospodarsko okrevanje Ukrajine, saj spodbuja mednarodna vlaganja v obnovo države, obenem pa zagotavlja ZDA dostop do ključnih naravnih virov. Oboji strani obljubljata, da bo dobiček sklada namenjen izključno nadaljnjim naložbam v Ukrajino, kar bo imelo dolgoročen vpliv na stabilnost in razvoj države.

Delitve: