Gospodarstvo

Novela o evidentiranju delovnega časa prinaša pomembne spremembe

V veljavo stopa novela zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti, ki prinaša številne spremembe, med katerimi izstopa ukinitev beleženja odmora za malico. Te spremembe so še posebej dobrodošle za delodajalce, ki so jih že dolgo pričakovali. Po prejšnji noveli so trdili, da so zahteve preveč zapletene in ustvarjajo nepotrebne administrativne ovire.

Zakon o evidentiranju delovnega časa prejel številne kritike

Zadnja novela zakona o evidentiranju delovnega časa je bila sprejeta aprila 2023, vendar je bila v uporabi šele od novembra istega leta. Zaradi ostrih kritik gospodarstva in opozicije je ministrstvo za delo s socialnimi partnerji pripravilo novo spremembo zakona, ki naj bi poenostavila postopke.

Jasnejša opredelitev oseb, za katere je treba voditi evidence

Novela prinaša natančnejšo opredelitev oseb, katerih delovni čas je treba evidentirati. Zakon sedaj natančno določa, da so v evidencah vključeni dijaki, študenti, upokojenci ter tisti, ki opravljajo začasno ali občasno delo v kmetijstvu. Po novem pa ni več treba voditi evidenc za poslovodne osebe.

Poenostavitev beleženja delovnega časa

Ena od ključnih sprememb je ukinitev obveznosti beleženja izrabe odmora med delovnim časom, kar bo olajšalo administrativne postopke. Zakon zdaj omogoča, da se nekateri podatki beležijo mesečno, namesto dnevno ali tedensko, kar bo pripomoglo k večji fleksibilnosti.

Enostavnejše evidentiranje posebnih oblik dela

Zakon hkrati predvideva poenostavljeno evidentiranje ur v primeru posebnih pogojev dela, kot so nočno, nedeljsko, izmensko, praznično delo ter druge oblike razporeditve delovnega časa. Tovrstne evidence bodo zdaj vpisane mesečno, kar zmanjšuje potrebo po dnevnem spremljanju.

Določena pravila o hrambi evidence in obveščanju delavcev

Novela določa, da mora delodajalec evidence hraniti na sedežu podjetja ali na kraju opravljanja dela. Prav tako je omogočeno obveščanje delavcev o podatkih iz evidenc preko elektronske pošte, kar bo pripomoglo k večji dostopnosti in preglednosti.

Delitve: