Aktualno

Novomeški kriminalisti kazensko ovadili 62-letnika, državni proračun oškodoval za 300.000 evrov

Novomeški kriminalisti so na okrožno državno tožilstvo v Krškem podali kazensko ovadbo zoper 62-letnega državljana Bosne in Hercegovine, njegove družinske člane ter dve (medtem že izbrisani) pravni osebi. Preiskovalci jih sumijo več kaznivih dejanj, med drugim goljufij, zlorabe položaja ter kršitev pravic zaposlenih. Škoda za državni proračun presega 300.000 evrov.

Preiskave na sedmih lokacijah na pobudo Fursa

Kriminalisti so po več mesecih intenzivne preiskave v začetku leta izvedli hišne preiskave na sedmih različnih lokacijah na območju policijskih uprav Novo mesto in Ljubljana. Preiskave so obsegale tako poslovne kot stanovanjske prostore, 62-letnega osumljenca pa so tudi pridržali.

Postopek je stekel na pobudo Finančne uprave RS, ki je med davčnim nadzorom v eni izmed podjetij zaznala resne nepravilnosti. Po pregledu zasežene dokumentacije in elektronskih podatkov so kriminalisti aprila zbrano gradivo predali tožilstvu.

Podjetniške zlorabe in veriženje poslovanja

Preiskava je pokazala, da so osumljeni od pomladi 2022 dalje, kljub očitnim finančnim težavam podjetja, sklepali pogodbe, s katerimi so sistematično preusmerjali denar s podjetniškega računa. Namesto da bi poravnali dolgove, so sredstva prenakazovali drugam in se tako izognili poplačilu upnikov. Po propadu enega podjetja so ustanovili novo in poslovanje nadaljevali – ta vzorec se je do danes ponovil že štirikrat.

Delavci brez plačanih prispevkov, zasebni stroški na račun podjetja

Poleg goljufij so osumljeni tudi neplačevanja prispevkov za zaposlene, kar je prizadelo več kot 15 delavcev. Največji del dolgov podjetij je bil namreč povezan z obveznostmi iz naslova izplačanih plač, ki jih vodilni v podjetjih namenoma niso poravnali. Furs je zato proti podjetjem sprožil več izvršilnih postopkov.

Med preiskavo so kriminalisti ugotovili tudi, da sta dva osumljenca zlorabljala poslovno kartico podjetja za zasebne nakupe. Sredstva v višini prek 130.000 evrov naj bi porabila za nakupe, ki niso imeli nikakršne povezave s poslovanjem podjetja.

Država ostala brez več kot 300.000 evrov

Zaradi sistematičnih finančnih manipulacij in neplačevanja prispevkov je bil državni proračun oškodovan za več kot 300.000 evrov. V treh podjetjih niso poravnali prispevkov v skupni vrednosti vsaj 135.000 evrov.

Možne večletne zaporne kazni

Za kazniva dejanja, kot so oškodovanje upnikov, zloraba položaja in kršitev pravic delavcev, osumljenim grozijo zaporne kazni. Najvišja možna kazen za posamezna dejanja je do osem let zapora, v nekaterih primerih pa tudi denarna kazen.

Delitve: