Aktualno

Ob svetovnem dnevu knjige se bodo po Sloveniji zvrstili različni dogodki

Svetovni dan knjige in avtorskih pravic, ki ga obeležujemo 23. aprila, praznujemo že od leta 1995. Namen praznika je jasen: spodbujati branje, predvsem med mladimi, ter utrjevati spoštovanje do avtorjev in njihovega ustvarjalnega dela. Knjiga ostaja eden ključnih temeljev kulturnega razvoja – in tudi letos jo bomo počastili z vrsto dogodkov po vsej Sloveniji.

“Knjiga je pot do resnice”

Predsednik Društva slovenskih pisateljev Marij Čuk v letošnji poslanici poudarja več razsežnosti knjige. Opisuje jo kot izkušnjo enkratnosti, kot “individualno potešitev in samoptrjevanje skupnosti, družbe, naroda”. Hkrati izpostavlja njeno zmožnost, da nas prizemlji in sooči z resničnostjo: “pot do resnice, do njene opredmetenosti, ker jo odtrga iz virtualnega sveta, kjer postane hlapljiva in jo umesti v naš prostor in čas.”

Spomni tudi na pogosto izrečeno misel, da se je slovenski narod “utemeljil s knjigo, jezikom, kulturo, poezijo”. Zato bi bilo po njegovem logično pričakovati, da “ves državni aparat od vlade do posameznih ministrstev nameni večino svojega proračuna knjigi”, da se “jasno in pošteno spoštuje avtorske pravice” in da imajo pisatelji “svobodo izražanja, misli, ustvarjanja, kritike, nestrinjanja in možnost objavljati.”

A realnost je po njegovem zapisu precej drugačna: “seznam neizpolnjenih pričakovanj [je] predolg”, današnji čas pa “postaja gluh za demokracijo besede, kakršna se uteleša v knjižnih resničnostih”. Opozarja, da se svet “naglo pomika v objem avtoritativnih sistemov, nasilja, vojne, smrti, samouničevalnega mraka”, ter poziva k uporu z močjo literature: naj se s knjigo upremo propadanju in umazaniji, saj je “knjiga največja možnost in priložnost za ponoven zagon človekove človečnosti.”

Dogodki po svej Sloveniji

Med osrednjimi dogodki letošnjega praznovanja je po poročanju STA okrogla miza Avtorska pravica v dobi umetne inteligence, ki jo pripravlja Društvo slovenskih književnih prevajalcev v sodelovanju z Vodnikovo domačijo. Še posebej odmevna pa bo ponovno vseslovenska akcija Noč knjige, ki letos poteka že dvanajstič zapored, v organizaciji Društva festival Sanje in Založbe Sanje.

Maribor in okolica praznik obeležujeta s celotedenskim programom, ki ga pripravlja Mladinski kulturni center Maribor skupaj s številnimi partnerji. Dogodki se vrstijo vse od 16. do 24. aprila, in to na različnih prizoriščih v mestu.

Čeprav je osrednji dan praznika 23. april, se literarna dogajanja nadaljujejo tudi pred in po njem. Knjiga si namreč ne želi le dneva v koledarju – temveč prostor v vsakdanjem življenju.

Delitve: