Ob današnjem svetovnem dnevu svobode medijev so glasni pozivi k izboljšanju pogojev za novinarsko delo. Grožnje z odpuščanjem in vse slabše plače niso podlaga, na kateri bi krepili novinarstvo, opozarja sindikat novinarjev. Društvo novinarjev pa meni, da bi morala tudi poslovodstva medijev iskati rešitve za uspeh medijskih produktov v novem okolju.
Ljubljana, prostori stranke Levica. Novinarstvo, mikrofoni. Foto: Bor Slana/STA Arhiv STA
Sindikat novinarjev Slovenije ima veliko razlogov za nezadovoljstvo. Število zaposlenih na novinarskih delovnih mestih v časopisnih hišah se namreč krči, vrstijo se odpuščanja, država kot ustanoviteljica javne Radiotelevizije Slovenija (RTVS) pa njeni javni službi ne nameni zadostnih sredstev, so našteli. Pozvali so k strnitvi novinarskih vrst, da bi lažje dosegli nujne spremembe.
Društvo novinarjev Slovenije pa po tistem, ko so se uredništva začela prilagajati novim medijskim trendom in so se novinarji spremenili v prave multipraktike, tudi od vodstev medijskih hiš pričakuje konkretne korake. To po njihovem opozorilu zagotovo nista odpuščanje novinarjev in krčenje vsebin, ampak je treba vsebine učinkovito monetizirati in oblikovati ustrezne poslovne modele.
Prav tako so jasni novinarski sindikati in aktivi RTVS, ki so pristojne pozvali h končanju načrtnega zlorabljanja in uničevanja javne RTV.
Ministrica za kulturo Asta Vrečko je medtem v poslanici ob svetovnem dnevu spomnila na predlog zakona o medijih, ki po njenih besedah vključuje sodobne sheme finančne pomoči za medije, namenjene digitalnemu prehodu, razvoju lokalnih in nepridobitnih medijev ter zaposlovanju specializiranih novinarskih profilov.
Hkrati predlog uvaja sodobne varovalke, ki preprečujejo prekomerno koncentracijo medijskega lastništva, in zagotavlja preglednost državnega oglaševanja. Poleg tega razširja regulacijo na nove digitalne medijske oblike, vključno s spletnimi vplivneži in vsebinami, ustvarjenimi z umetno inteligenco, je pojasnila.
Mednarodna organizacija Novinarji brez meja je pred svetovnim dnevom objavila lestvico svobode medijev, na kateri je naša država zasedla 33. mesto. To je devet mest višje kot lani. Pridobila je zlasti zaradi napredka pri političnem in pri družbenem kazalniku, so navedli v organizaciji.
V Združenih narodih so za vodilno temo letošnjega svetovnega dneva izbrali prednosti in slabosti, ki jih novinarstvu prinaša umetna inteligenca. Generalni sekretar ZN Antonio Guterres vidi umetno inteligenco kot izjemno grožnjo svobodi medijev. Najboljše orodje proti tej grožnji se mu zdijo informacije, ki temeljijo na dejstvih.