Aktualno

Po smrti papeža Frančiška: Vse oči uprte v konklave

Smrt papeža Frančiška je globoko pretresla katoliško skupnost in svetovno javnost. Prvi papež iz Latinske Amerike, ki je 12 let vodil 1,4 milijarde katoličanov, je umrl v 88. letu starosti, na velikonočni ponedeljek. Med verniki, ki so se začeli zgrinjati na Trg sv. Petra v Rimu, kjer so še na velikonočno nedeljo videli in pozdravili papeža, vladata pretresenost, nejevera in žalost. A kljub žalovanju se v Vatikanu že začenja zapleten proces, ki ima strogo določen potek – izvolitev novega papeža.

S smrtjo rimskega škofa je apostolski sedež izpraznjen. Katoliška cerkev v tem času formalno ostane brez vrhovnega voditelja, saj papež nima namestnika. Vse ključne pristojnosti prevzame kardinal kamerlengo, trenutno Ir Kevin Farrell, ki potrdi smrt, zapečati papeževe prostore in začasno vodi vsakodnevne posle Svetega sedeža.

A najpomembnejša naloga, ki sledi, je priprava konklava – volitev novega papeža.

Kaj je konklave?

Konklave, iz latinskega cum clave (pod ključem), označuje zbor kardinalov, ki izvolijo novega papeža. Udeležijo se ga le kardinali, mlajši od 80 let, ki so na dan smrti papeža upravičeni do glasovanja. Ti se zberejo v Vatikanu in so za čas volitev zaprti v Sikstinski kapeli. Med trajanjem konklava jim je prepovedan vsak stik z zunanjim svetom.

Glasovanja so tajna, vsak kardinal na listek napiše ime kandidata, za katerega meni, da ga vodi Sveti duh. Da bi bil kdo izvoljen, mora prejeti dvotretjinsko večino vseh glasov.

Če izvolitev ne uspe, kardinali glasujejo do štirikrat dnevno. Po vsakem glasovanju lističe sežgejo – črn dim iz dimnika kapele pomeni, da novi papež še ni bil izvoljen; bel dim in zvonjenje pa naznanita veselo novico: Habemus papam! – Imamo papeža.

Pogreb bo v devetih dneh

Pogreb papeža Frančiška,bo v devetih dneh, konklave za izvolitev njegovega naslednika pa v enem mesecu, so sporočili iz Vatikana. Pogrebi papežev so bili v preteklosti tradicionalno razkošni, vendar je Frančišek pred smrtjo uvedel nova pravila za skromnejše pogrebne slovesnosti. Frančišek je za časa svojega pontifikata zagovarjal skromnost ter odločno zavračal blišč in razkošje v Cerkvi. Tak naj bi bil tudi njegov pogreb, v skladu z njegovo željo pa naj bi Frančiška pokopali zunaj vatikanskega obzidja, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

V skladu s Frančiškovimi navodili je namen prenovljenega obreda poudariti, da je papežev pogreb “pastirja in učenca Kristusa in ne pogreb vplivnega človeka tega sveta”. Spremembe predvidevajo poenostavljen protokol. Tradicionalno se pokojnega papeža prenese v apostolsko palačo, preden ga v Baziliki sv. Petra položijo na katafalk ali dvignjen oder, na katerega se položi krsta ob pogrebnih svečanostih. Namesto tega bodo Frančiška položili v preprosto leseno krsto. Poleg tega ob krsti ne bo več položena papeška palica, ki ima na vrhu križ in predstavlja simbol moči.

Tako kot doslej bodo papeževo truplo položili v leseno krsto, znotraj katere je pocinkana krsta. Ne bo pa dodatnih krst iz svinca in hrasta, kot sta bili za pogreb njegovega predhodnika Benedikta XVI., ki je umrl konec leta 2022 po odstopu leta 2013. To pomeni, da bodo namesto štirih uporabili samo dve krsti, poroča dpa.

Za razliko od mnogih njegovih predhodnikov zadnje počivališče Frančiška ne bo v Baziliki svetega Petra. Frančišek je namreč izrazil željo, da bi bil pokopan v baziliki Marije Snežne oz. Marije Velike v Rimu. Ta cerkev je bil eden njegovih najljubših krajev v času njegovega življenja. Tja se je odpravil takoj po izvolitvi za papeža marca 2013. Baziliko je zadnjič obiskal na cvetno nedeljo prejšnji teden.

Konklave bo v enem mesecu

Konklave se lahko začne, ko so vsi elektorji navzoči v Rimu. Ta čas ni le tehnična priprava, temveč tudi čas molitve, razmisleka in zavedanja odgovornosti, ki jo kardinali nosijo. Če po več glasovanjih ni dosežena odločitev, se postopki začasno prekinejo, nato pa se lahko nadaljujejo z različnimi oblikami odločanja, vedno ob strogem spoštovanju cerkvenega prava.

Ko je novi papež izvoljen in sprejme izvolitev, si izbere papeško ime. Nato stopi na balkon Bazilike svetega Petra, kjer najstarejši kardinal razglasi njegovo izvolitev svetu. Novi papež blagoslovi množico z znamenitim Urbi et Orbi – mestu in svetu.

Delitve: