Aktualno

Po smrti papeža Frančiška že znanih 15 imen potencialnih naslednikov

Diplomati, teologi, posredniki ali vatikanski insajderji – spodaj je 15 kardinalov, ki so med potencialnimi favoriti za naslednjega papeža, znani kot “papabili”, razdeljeni po regijah. Vendar ta seznam nikakor ni izčrpen in Frančiškov naslednik je lahko tudi kdo drug, poroča Francoska tiskovna agencija AFP.

EVROPA

Pietro Parolin (Italija): Vatikanov državni sekretar, ključni diplomat v času Frančiška. Igral je pomembno vlogo pri globalnih pogajanjih, vključno z zgodovinskim dogovorom iz leta 2018 s Kitajsko o imenovanju škofov.

Pierbattista Pizzaballa (Italija): Latinski patriarh Jeruzalema, najvišji katoliški voditelj na Bližnjem vzhodu. Pizzaballa je močan zagovornik miru sredi trajnih konfliktov v Izraelu in Palestini.

Matteo Maria Zuppi (Italija): Nadškof Bologne, vatikanov diplomat in mirovni odposlanec za Ukrajino. Zuppi je prav tako vodilna osebnost pri zagovarjanju migrantov in marginaliziranih skupin znotraj Cerkve.

Claudio Gugerotti (Italija): Strokovnjak za slovanske države, prefekt Dikasterija za vzhodne cerkve. Gugerotti je bil ključni svetovalec papeža Frančiška o vojni v Ukrajini.

Jean-Marc Aveline (Francija): Nadškof Marseja, zagovornik medverskega dialoga in migrantov. Aveline je zagovarjal kulturno in versko toleranco, v skladu s prioritetami papeža Frančiška.

Anders Arborelius (Švedska): Prvi švedski kardinal, zagovornik cerkvenih doktrin in migrantov. Arboreliusovo ozadje kot konvertit v katolištvo v protestantski družbi je oblikovalo njegov vključujoči pristop k cerkvenim vprašanjem.

Mario Grech (Malta): Generalni sekretar Sinode škofov, ki uravnoteža odprtost in tradicionalna cerkvena stališča. Ima ključno vlogo pri usmerjanju Cerkve na kompleksnih družbenih in doktrinarnimi vprašanjih.

Peter Erdo (Madžarska): Esztergomsko-budimpeštanski nadškof, strokovnjak za kanonsko pravo in evangelizacijo. Erdo je imel vplivno vlogo v Srednji Evropi, kljub kontroverznim povezavam z madžarsko vlado.

Jean-Claude Hollerich (Luksemburg): Nadškof Luksemburga, odprt za prilagajanje Cerkve družbenim spremembam. Hollerich je znan po prizadevanju za vključevanje laikov, še posebej mladih, v cerkvene zadeve.

AZIJA

Luis Antonio Tagle (Filipini): Nekdanji nadškof Manile, karizmatičen zmeren voditelj in zagovornik marginaliziranih. Tagleovo dinamično vodstvo ga je postavilo v ospredje socialne pravičnosti v Cerkvi.

Charles Maung Bo (Mjanmar): Nadškof Yanggona, zagovornik miru in sprave v Mjanmaru. Bo je bil neustavljiv zagovornik pravic manjšin, še posebej preganjanih Rohingov.

AFRIKA

Peter Turkson (Gana): Nekdanji nadškof Cape Coast, vpliven cerkveni voditelj iz Afrike. Turkson je močan zagovornik socialne pravičnosti in trajnostnega razvoja, ki se zavzema za globalno vlogo Cerkve.

Fridolin Ambongo Besungu (DR Kongo): Nadškof Kinshase, član papeževega svetovalnega telesa. Ambongo je osredotočen na krepitev prisotnosti cerkve v Afriki in spodbujanje enotnosti na celini.

AMERIKA

Robert Francis Prevost (ZDA): Nadškof ChiclayA, prefekt Dikasterija za škofe. Prevost je bil ključni svetovalec papeža Frančiška pri novih imenovanjih škofov in cerkvenem upravljanju v Latinski Ameriki.

Timothy Dolan (ZDA): Nadškof New Yorka, konzervativen in odločen nasprotnik splava. Dolan je ključna osebnost v ameriški katoliški cerkvi, ki uravnava pastoralno skrb z močnimi doktrinarnimi stališči.

Delitve: