Več kot 20 sindikatov in civilnodružbenih organizacij je poslance javno pozvalo, naj spremenijo oziroma zavrnejo predlagane spremembe pokojninske zakonodaje, ki jih ocenjujejo kot škodljive za delavce in upokojence. Če do 30. maja ne bo ustreznega odziva, napovedujejo začetek zbiranja podpisov za razpis referenduma.
Tri ključne sporne točke reforme
Na izjavi za javnost, ki je potekala na Trgu republike pred državnim zborom, so predstavniki sindikatov izpostavili tri glavne točke, ki jim nasprotujejo:
- Podaljšanje referenčnega obdobja za izračun pokojnin s 24 na 35 najboljših let – to naj bi znižalo pokojnine, zlasti za tiste, ki so delali v negotovih zaposlitvah.
- Sprememba formule usklajevanja pokojnin, kjer bo v prihodnje manj upoštevana rast plač – zaradi tega bodo pokojnine dolgoročno izgubljale vrednost.
- Dvig upokojitvene starosti s 60 na 62 let za tiste z 40 leti delovne dobe in s 65 na 67 let za ostale.
Opozorila: nižje pokojnine in daljše delo
Mitja Šuštar iz sindikata Glosa je poudaril, da bodo spremembe negativno vplivale predvsem na ljudi z nestabilno karierno potjo. Zvišanje starosti za upokojitev pa pomeni, da bodo številni morali delati dlje, da bi sploh izpolnili pogoje.
Šuštar je tudi opozoril na novo formulo usklajevanja pokojnin, ki je po njegovem izrazito protidelavska – ker plače rastejo hitreje kot življenjski stroški, bodo pokojnine sčasoma izgubljale kupno moč. Po 20 letih upokojitve naj bi pokojnina predstavljala le še 53 % nekdanje plače.
Če ne bo posluha, sledi referendum
Generalni sekretar Sindikata poklicnega gasilstva David Švarc je poudaril, da pričakujejo jasen odgovor politikov do 30. maja. V nasprotnem primeru bodo sprožili postopke za referendum. Poudaril je, da so prepričani o ustavni dopustnosti referenduma in o podpori javnosti.
Kritika ignoriranja kapitala
Sindikati opozarjajo, da naj bi se finančna vzdržnost sistema zagotavljala izključno na račun delavcev in upokojencev, medtem ko kapital ostaja nedotaknjen – kljub rekordnim dobičkom. To je po mnenju predstavnikov delavskih organizacij nedopustno.
Poziv k pravičnejši razporeditvi prispevkov
Damjan Volf iz Konfederacije sindikatov 90 Slovenije je izpostavil, da so vladi predlagali konkretne ukrepe – predvsem izenačitev prispevne stopnje med delavci in delodajalci. Po njihovem je trenutna ureditev nepravična in pomeni zamujeno priložnost za krepitev pokojninske blagajne.
Hana Radilovič iz Delavske svetovalnice je dodala, da bi pravičnejša delitev prispevkov pomenila tudi pravičnejšo razporeditev odgovornosti za stabilnost pokojninskega sistema.
Močna podpora delavske koalicije
Delavska koalicija, ki nasprotuje predlaganim spremembam, trenutno združuje 25 organizacij, med njimi:
- Sindikat delavcev gostinstva in turizma
- Sindikat rudarstva in energetike
- Sindikat državnih organov
- Gibanje za dostojno delo
- Mirovni inštitut
- Iniciativa Glas ljudstva
- Študentsko društvo Iskra
- Sindikat Mladi plus
Predstavniki sindikatov in civilne družbe opozarjajo, da predlagana pokojninska reforma bistveno poslabšuje položaj sedanjih in bodočih upokojencev. Zahtevajo, da se škodljivi členi črtajo, sicer bodo ukrepali z referendumsko pobudo. Opozarjajo tudi na ignoranco kapitala in nepravično porazdelitev prispevkov, ki naj bi nosili breme reforme.