Aktualno

Poletna brezskrbnost se lahko v hipu sprevrže v tragedijo: “Utapljanje se zgodi tiho in hitro”

Ob svetovnem dnevu preprečevanja utopitev, ki ga obeležujemo v petek, slovenski reševalci iz vode in policija znova pozivajo k večji previdnosti pri kopanju. Vsako leto v Sloveniji voda terja preveč življenj. Lani jih je bilo 12, letos do zdaj že pet. V zadnjih petih letih pa se je pri nas utopilo kar 97 ljudi.

Največ utopitev se zgodi med kopanjem, in sicer zaradi zdrsa ali nenadnega poslabšanja zdravstvenega stanja. Večina nesreč se pripeti v rekah, pa tudi v morju, jezerih, gramoznicah in celo domačih vodnih virih. “Utapljanje se zgodi zelo hitro, osebi lahko med plavanjem nenadno postane slabo, tudi, če se je pred tem dobro počutila,” opozarjajo reševalci.

Ne precenjujte svojih sposobnosti in ne skačite na slepo

Reševalec iz vode Siniša Kovač poudarja, da je najvarneje plavati tam, kjer je prisoten reševalec, ter da nikoli ne smemo precenjevati svojih sposobnosti, še posebej na odprtem morju. “Nikoli ne plavajte s polnim, pa tudi ne s popolnoma praznim želodcem. Po obilnem obroku počakajte najmanj dve uri, izogibajte se alkoholni pijači,” svetujejo reševalci in policija.

Kopanje v času slabega vremena ni priporočljivo. “Če začne deževati, je treba takoj iz vode, se od nje oddaljiti in poiskati zavetje v zidanem objektu ali avtomobilu,” dodaja Kovač. Nenadne vremenske spremembe, kot je močan veter, so lahko zelo nevarne.

Divja kopališča, otroci in plovila: nevarnosti, ki jih ne smemo spregledati

Mnogi se poleti radi ohladijo v rekah, gramoznicah in drugih naravnih vodah. Toda tam pogosto ni nadzora, reševalcev ali oznak o nevarnostih. Gramoznice so lahko še posebej tvegane, “strme in drseče brežine ter hitro naraščajoča globina vode predstavljajo resno nevarnost”, opozarja policija.

Posebno pozornost je treba nameniti otrokom. “Otrok nikoli ne puščajte brez nadzora, tudi če je voda plitva ali gre za domač bazen,” poudarjajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje. Starši naj se izogibajo uporabi mobilnih telefonov in drugim distrakcijam. Otroci naj na čolnih obvezno nosijo rešilni jopič že od devetega meseca dalje, ko imajo vsaj devet kilogramov.

Če se utaplja nekdo drug, ukrepajte preudarno

Če ste priča utapljanju, najprej ocenite situacijo in pazite tudi nase. “Če je le mogoče, osebi na daljavo vržemo vrv, palico ali jopič. Čim hitreje jo pripeljemo na kopno, v primeru, da ne diha, začnemo oživljanje. Osebe nikoli ne pustimo same,” svetujejo iz Zveze reševalcev iz vode Slovenije.

Med plavanjem lahko pride do mišičnega krča. V tem primeru se obrnite na hrbet in lebite na vodi, dokler ne popusti. Če vas ujame vodni tok, “ostanite mirni in plavajte s tokom. Ko vas neha vleči, po najkrajši poti zaplavajte k obali. Nikoli ne plavajte neposredno proti toku,” dodajajo reševalci.

Svetovna zdravstvena organizacija sicer opozarja, da je utopitev četrti najpogostejši vzrok smrti na svetu, pri otrocih pa celo tretji. V zadnjem desetletju je v vodi umrlo več kot tri milijone ljudi. Čeprav se je v Evropi število smrti zaradi utopitve v zadnjih letih zmanjšalo za 68 odstotkov, je WHO jasen: preventivni ukrepi rešujejo življenja, poroča STA.

Delitve: