Črna kronika

Ponovno bližnje srečanje z medvedom, moškemu uspelo pobegniti (+ kako ravnati ob srečanju)

V okolici naselja Zavratec v občini Idrija je v ponedeljek zjutraj ponovno prišlo do napetega bližnjega srečanja med moškim in medvedom. Kot poročajo s Policijske uprave Nova Gorica, je medved med jutranjim sprehodom domačina nepričakovano pritekel iz gozda in stekel naravnost proti njemu.

K sreči ga je uspel odgnati s kriljenjem in kričanjem

Ker se moški ni imel kam zateči, je instinktivno dvignil roke in začel glasno kričati, da bi medveda prestrašil. Ta se mu je približal na manj kot dva metra in nato za hip obstal, nato pa se še dvakrat zapodil proti moškemu, ki se je previdno umikal vzvratno. Ko se mu je uspelo umakniti dovolj daleč, se je medved k sreči obrnil in stekel nazaj v gozd.

Občan je o dogodku nemudoma obvestil pristojne službe. Policija ob tem poziva prebivalce k previdnosti in opozarja, da sta ob morebitnem srečanju z medvedom mirnost in pravilno ravnanje ključnega pomena.

Kako ravnati ob srečanju z medvedom?

1. Ostanite mirni in nikar ne bežite, ampak se počasi umikajte

Ne kričite, ne tecite in ne mahajte panično z rokami. Nenadni gibi lahko sprožijo napad, beg pa lahko sproži zasledovalni nagon. Medvedi so hitrejši od ljudi, tudi po strmem terenu. Počasi se umikajte nazaj, obrnjeni proti medvedu, brez obračanja hrbta. Če medved ostaja miren, mu dajte dovolj prostora.

2. Govorite tiho in mirno, a ne vzpostavljajte očesnega stika

Mehki, pomirjujoči glasovi lahko medvedu sporočijo, da niste grožnja. Prav tako ga ne glejte naravnost v oči, saj neposreden pogled lahko medved dojame kot izziv.

3. Dvignite roke in se navidezno povečajte

Če se medved približa, lahko dvignete roke, jakno ali nahrbtnik nad glavo, da se pokažete večji, a to storite mirno. Če se medved zažene proti vam, a se vas ne dotakne, gre lahko za opozorilno vedenje. Ostanite mirni, ne izzivajte ga.

Kaj pa storiti v primeru napada medveda?

Lezite na tla, zaščitite glavo in vrat z rokami ter se delajte mrtvi. Medved pogosto odneha, ko ne vidi več grožnje. V primeru, da gre za obrambni napad (npr. medveda ste presenetili), se čim manj gibljite in ostanite zaščiteni.

Če pa napad traja dlje časa ali gre za plenilsko vedenje (kar je sicer zelo redko), se borite z vsem, kar imate: kamenjem, palico, tudi lastnimi rokami.

Kako se kar najbolje izogniti srečanju z medvedom?

Na sprehodih po gozdu imejte psa na povodcu in ne hodite po gozdu ob zori ali mraku, ko so medvedi najbolj aktivni. Prav tako je dobro, da hodite v skupini in se med hojo pogovarjate ali oddajate zvoke. Nikakor pa v naravi ne puščajte hrane ali smeti, saj bodo te privabile medvede (pa tudi iz ekološkega vidika to vsekakor ni primerno).

Delitve: