Aktualno

Poslanci odločajo: Bo novela zakona o oploditvi spremenila prihodnost družin?

Državni zbor je s 47 glasovi za in 33 proti odločil, da bo predlog novele zakona o oploditvi z biomedicinsko pomočjo obravnaval po skrajšanem postopku. Predlog za to je sicer že sprejel kolegij predsednice DZ, a so v SDS zahtevali ponovno odločanje, saj menijo, da gre za pomembno vsebinsko vprašanje, ki zahteva redni postopek.

Namen novele: odprava ugotovljene neustavnosti

Predlog novele zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo je bila v parlamentarni postopek vložena 25. marca s strani koalicije. Z njim želijo uresničiti odločbo ustavnega sodišča iz oktobra lani, ki je ugotovilo neustavnost obstoječe ureditve. Novela naj bi tako omogočila dostop do postopkov tudi samskim ženskam in ženskam v istospolnih zvezah.

SDS opozarja na pomen razprave in rezultate referenduma iz 2001

V SDS menijo, da novela prinaša vsebinsko pomembne spremembe in da bi jo bilo treba obravnavati v rednem zakonodajnem postopku. Poslanka Alenka Jeraj je spomnila, da je bila podobna rešitev pred dvema desetletjema že zavrnjena na zakonodajnem referendumu. Takrat je več kot 72 odstotkov volivcev glasovalo proti potrditvi zakona.

Jerajeva je ob tem dejala:

“Predvsem pa, da se glede na rezultate referenduma pred dvema desetletjema in voljo ljudi odpre javna razprava o omenjeni rešitvi, ki so ji nasprotovale skoraj tri četrtine volivcev.”

V SDS med drugim menijo, da novela otrokom “jemlje pravico do očeta”, kar bi lahko imelo daljnosežne posledice, prenaša STA.

Delitve: