Klinika za otorinolaringologijo in cervikofacialno kirurgijo Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana je uspešno izvedla pionirski in izjemno zahteven endoskopski kirurški poseg. Prvič v Sloveniji so namreč odstranili raka nosnega dela žrela z rekonstrukcijo, ne da bi pri tem naredili rez na obrazu. Do obolelega tkiva so namreč dostopali skozi nosno votlino in obnosne votline.
Zgodovinski dosežek in okrevanje pacienta
Poseg, ki so ga izvedli junija, predstavlja pomemben dosežek ne le za Slovenijo, temveč tudi za širšo regijo. Pacient, pri katerem je bil poseg izveden, zdaj uspešno okreva v domači oskrbi, so poudarili na nedavni novinarski konferenci.
Inovativna endoskopska tehnika
Pri endoskopski nazofaringektomiji kirurg dostopa do nosnega dela žrela skozi nosni in obnosne votline. Uporablja se endoskopska tehnika s posebnimi inštrumenti, ki omogočajo izjemno natančen prikaz struktur in s tem zelo precizno operacijo.
Specialistična ekipa in ozadje primera
Poseg je vodil specialist otorinolaringolog Domen Vozel, ki se je za rinokirurgijo in kirurgijo lobanjske baze izpopolnjeval v ZDA. Dr. Vozel je pojasnil, da so operirali 46-letnega pacienta, pri katerem se je rak ponovil po predhodnem zdravljenju z obsevanjem in kemoterapijo.
Razumevanje raka nazofarinksa
Rak nazofarinksa, oziroma nosnega dela žrela, se razvije za nosom, v sredini dna lobanje. Kot je pojasnil dr. Vozel, lahko razrast tega raka povzroči hude težave, vključno z okvarami živcev, ki so odgovorni za gibanje oči, obraza in občutljivost obraza. Zato je ključnega pomena zgodnje in učinkovito zdravljenje. Čeprav se ta bolezen večinoma uspešno zdravi z obsevanjem in kemoterapijo, je kirurški poseg potreben pri bolnikih, pri katerih je zdravljenje neučinkovito ali se bolezen ponovi.
Izzivi in tveganja kompleksnega posega
Pred posegom so pacienta podrobno seznanili z možnimi tveganji. Gre za izjemno zahtevno operacijo, pri kateri obstaja majhno tveganje za možgansko kap ali celo smrt, saj poteka v neposredni bližini velikih vratnih arterij. Dr. Vozel je dodal, da je operacija še posebej zahtevna, ker se izvaja v predhodno obsevanem tkivu, ki je brazgotinasto, kar zahteva še večjo natančnost.
Potek operacije in uspešna rekonstrukcija
Priprave na poseg so trajale več tednov, sama operacija pa približno šest ur. V prvi fazi so pripravili nosno votlino in skozi nosnici dostopili do nosnega dela žrela. Sledilo je izrezanje tumorja. Ključni del posega je bila tudi faza rekonstrukcije, kjer so izrezano območje prekrili z zdravim tkivom iz sluznice nosu.
Odlični pooperativni rezultati
“Operacija je potekala gladko, brez zapletov, prav tako tudi pooperativno obdobje,” je povedal dr. Vozel. Pacient je bil odpuščen iz klinike ORL peti dan po operaciji, brez kakršnih koli težav. Normalno se je hranil, ni imel težav z dihanjem ali odpiranjem ust. “Z izidom operacije smo bili zelo zadovoljni,” je zaključil dr. Vozel.