Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je pripravilo predlog sprememb zakona o urejanju trga dela, ki je v javni obravnavi do 5. maja. Novela prinaša ukrepe za izboljšanje socialne varnosti brezposelnih, povečanje delovne aktivnosti starejših in preprečevanje predčasnega upokojevanja.
Spodbude za starejše brezposelne
Med pomembnejšimi ukrepi je uvedba spodbude za zaposlitev starejših. Brezposelni, starejši od 59 let, ki bi se zaposlili s polnim delovnim časom pri novem delodajalcu, bi bili upravičeni do 40 odstotkov mesečnega zneska denarnega nadomestila za brezposelnost. Spodbuda bi se izplačevala 12 mesecev.
Zaostrujejo se tudi pogoji za koriščenje t. i. mostu do upokojitve: starostna meja bi se zvišala s 57 na 59 let, zahtevana zavarovalna doba pa s 35 na 37 let, poleg tega bi morali biti posamezniki zaposleni vsaj 16 mesecev v zadnjih dveh letih.
Višja nadomestila in nova ureditev izračuna
Predlog predvideva zvišanje najnižjega in najvišjega zneska denarnega nadomestila za brezposelnost. Najnižji znesek bi znašal 75 odstotkov bruto minimalne plače, najvišji pa 130 odstotkov, nato pa bi se postopoma znižal na 80 odstotkov po enem letu brezposelnosti.
Spremembe prinašajo tudi poenostavljen izračun osnove za nadomestilo – upoštevalo se bo osem najvišjih plač v zadnjih 24 mesecih pred brezposelnostjo.
Novosti za zaposlene pred upokojitvijo in upokojence
Zaposleni, ki bodo dopolnili 58 let, se bodo lahko dogovorili za delo z 80-odstotnim delovnim časom, ob čemer bodo ohranili 90 odstotkov osnovne plače in vse pravice iz socialnega zavarovanja.
Upokojenci bodo lahko začasno in občasno delali več kot doslej – mesečna omejitev ur se zvišuje s 60 na 85 ur oziroma največ trikrat letno na 125 ur, letna omejitev pa s 720 na 1020 ur.
Druge spremembe: javna dela, agencije, študentsko delo
Predlog zvišuje začetno plačo za udeležence javnih del na višino minimalne plače in ureja nov postopek izbora delodajalcev za izvajanje ukrepov aktivne politike zaposlovanja.
Zavod RS za zaposlovanje bo dobil novo storitev – zaposlitveno podporo, namenjeno lažji vključitvi brezposelnih v novo delovno okolje.
Na področju agencijskega dela novela predvideva, da bodo tuje agencije lahko posredovale delavce v Slovenijo le, če bodo imele tukaj podružnico, delo napotenih delavcev pri istem uporabniku pa bo omejeno na največ 18 mesecev.