Državna revizijska komisija je razveljavila odločitev Darsa, da naročilo za ureditev tretjega prometnega pasu na avtocestnem odseku med Domžalami in Ljubljano dodeli podjetjema CGP in Pomgrad. Po oceni komisije je Dars kršil zakon o javnem naročanju, saj pred oddajo posla ni odpravil očitne napake v ponudbenem predračunu.
Napake niso odpravili
Kot je danes sporočila Državna revizijska komisija, je v postopku pravnega varstva pri oddaji javnega naročila za dela na odsekih avtoceste Domžale-Šentjakob in Šentjakob-Ljubljana (Zadobrova) ter priključkih Ljubljana Šentjakob in Ljubljana Sneberje, ki ga izvaja Dars, ugodila zahtevku za revizijo, ki ga je podala družba Mapri Proasfalt.
Komisija je ugotovila, da v ponudbi skupnih ponudnikov CGP in Pomgrad ena izmed postavk ni vsebovala cene odkupa z negativnim predznakom, kot je bilo zahtevano. Takšna napaka velja za očitno in bi jo moral naročnik, skladno z zakonodajo, ustrezno popraviti, saj je vplivala na izračun celotne ponudbe. Ker Dars napake ni odpravil, ampak je kljub temu izbral ponudbo kot najugodnejšo, je s tem po mnenju komisije ravnal v nasprotju z zakonom. Zato je bila odločitev o oddaji javnega naročila razveljavljena.
Na razpis prispele tri ponudbe
Na razpis za širitev avtoceste so prispele tri ponudbe. Skupna ponudba CGP in Pomgrad je znašala 80,79 milijona evrov brez DDV (98,6 milijona z DDV), Mapri Proasfalt je ponudil 84,5 milijona evrov, medtem ko je Gorenjska gradbena družba oddala ponudbo v višini 99,86 milijona evrov brez DDV.
Mapri Proasfalt je v svoji pritožbi opozoril, da se je vrednost konkurenčne ponudbe od oddaje do izbire znižala za približno 2700 evrov, kar je posledica nepravilno obravnavane napake v predračunu. Po njihovem mnenju bi moral Dars to napako obravnavati drugače in pred oddajo naročila izvesti ustrezne popravke.
Dars je sicer zavrnil revizijski zahtevek in trdil, da je šlo za računsko napako, pri kateri je bil izpuščen negativni predznak pri postavki odpadnega materiala. Ta napaka je povzročila napačen izračun, ki bi ga bilo mogoče popraviti ob soglasju ponudnika, brez vpliva na enotne cene ali količine