Politika

Pričanje pred komisijo DZ o kanalu C0

Včeraj, 13. maja, sta pred komisijo DZ o kanalu C0 pričala mikrobiolog Gorazd Pretnar, za zaprtimi vrati pa tudi generalna sekretarka na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo (MOPE) Teja Božovič Holc.

Prisoten sum političnega vmešavanja

Kanal C0 bo povezal kanalizacijska sistema Medvod in Vodic z osrednjo ljubljansko čistilno napravo. Komisija DZ o kanalu C0, ki jo vodi Anja Bah Žibert iz SDS, ugotavlja politično in drugo odgovornost nosilcev javnih funkcij zaradi suma političnega vmešavanja v gradnjo kanala C0. Prav tako je prisoten sum, da so bili postopki pri projektu vodeni nepregledno, nezakonito in z izigravanjem zakonodaje.

Pred komisijo DZ sta o kanalu C0 9. maja 2025 že pričala biolog Jorg Hodalič in pravnik Aljoša Petek. Hodalič je sicer izpostavil, da skuša ustaviti strah pred onesnaženjem pitne vode, ker za takšen katastrofičen scenarij ne vidi realnih možnosti, Petek pa je pozval k ponovnemu premisleku o trasi kanala.

“Z vodo se ni za igrati”

Gorazd Pretnar je vodja oddelka za mikrobiološke analize živil, vod in drugih vzorcev okolja Koper in predsednik sveta zunajparlamentarne stranke Zeleni Slovenije. Izrazil je močno nasprotovanje do projekta, ki ga vidi ne samo kot vpliv na okolje, ampak tudi kot grožnjo za zdravje ljudi. Kot je še izpostavil, imamo v Evropi vgrajen previdnostni princip, ki ga pri temu projektu ni zaznal. Spomnil je tudi na primer nedavnih množičnih okužb z vodo v Maximarketu in na rižanski vodovod.

Kot je izpostavil, se z vodo ni za igrati, tu ne bi smelo biti političnih igric, hazarda in zaslužkov, prav tako pa ocenil, da bi bilo za pridobljena evropska sredstva boljše, da jih vrnemo, kot pa da tvegamo. Za konkreten primer rešitve je izpostavil javni razpis raziskovalnega projekta, saj lahko vsak minister, ki nima zadostnega strokovnega mnenja, tak projekt javno objavi. Zanj lahko kandidirajo raziskovalci ali raziskovalna multidisciplinarna skupina, ki bi lahko za kanal C0 naredila analizo in presojo vplivov na okolje.

Pretnar je kot hudo težavo identificiral vdor fekalne vode v podtalje, težko je namreč doseči, da se pipe pravočasno zapre. Razsežnost vdora je lahko zelo velika, saj se lahko z njo okužijo tudi dojenčki, bolni in najranljivejši. V kanalizaciji se poleg fekalij nahajajo tudi kemikalije od pomivanja in pranja, toksične snovi in hormonski motilci, slednji pa imajo biološke učinke že ob nizkih koncentracijah. Zaradi tega je za projekt C0 predlagal obvod z območja vodonosnika, saj ima ta svojo hitrost premikanja in primerno nizko temperaturo, ki ne omogoča velike populacije bakterij. Če bi se v primeru ljubljanskega vodonosnika pojavil nov ekosistem bakterij, bi to bilo treba reševati s po njegovim več desetmilijonsko naložbo za vzpostavitev vodarne, v kateri bi potekala ultrafiltracija.

Izdali odločbo, da presoja vplivov ni potrebna

Komisija je na njeno željo na seji, zaprti za javnost, zaslišala tudi Tejo Božovič Holc, generalno sekretarko na MOPE. Slednje je konec leta 2023 izdalo odločbo, da presoja vplivov ni potrebna, zoper nje pa sta bila sprožena upravna spora. Razlog za njeno izdajo je bil v tem, da je sodišče dosodilo, da postopek o tem, ali mora ljubljanska občina narediti presojo vplivov na okolje zaradi vgradnje kinete na delu trase kanala C0 ali ne, vrne v ponovno odločanje. Božovič Holc slednje komentira, da bi se na zaslišanju pogovarjali o nepravnomočnih odločitvah, katere zakonitost presoja sodišče.

Kot je izpostavila, je MOPE ob reorganizaciji vlade leta 2023 prevzelo del nalog ministrstva za okolje in prostor, za infrastrukturo ter za gospodarski razvoj in tehnologijo, ne pa tudi vseh zaposlenih, ki so ta področja prej pokrivali. Posledično tudi niso pridobili zaposlenih, ki so zadevo kanal C0 vodili v službi za upravne zadeve.

Delitve: