Gospodarstvo

Rast delovno aktivnih se nadaljuje, največ zaposlovanja v teh dveh panogah

V Sloveniji je bilo maja 942.341 delovno aktivnih oseb, kar je 0,1 odstotka več kot aprila, a 0,5 odstotka manj kot maja lani. Gre za četrto zaporedno mesečno rast števila delovno aktivnih. Opazno povečanje so zabeležili predvsem v turizmu in med tujimi državljani. Naraslo je tudi število zaposlitev za določen čas, je sporočil Statistični urad RS (SURS).

Rast so zabeležili pri obeh spolih. V medletni primerjavi pa je bilo zaposlenih 0,7 odstotka manj, medtem ko se je število samozaposlenih povečalo za 1,8 odstotka. Moških je bilo 0,8 odstotka manj kot leto prej, žensk pa približno enako.

Turizem in gradbeništvo v porastu, predelovalne dejavnosti v padcu

Na mesečni ravni se je število delovno aktivnih povečalo v 14 dejavnostih, največ v gradbeništvu (+0,4 %), upad pa v šestih – najbolj v predelovalnih dejavnostih (-0,2 %), kjer gre že za šesti zaporedni padec. V primerjavi z lanskim majem se je največja rast pokazala v zdravstvu in socialnem varstvu (+3,3 %), medtem ko so največji upad beležile predelovalne dejavnosti (-2,1 %). V dejavnostih, povezanih s turizmom, so po podatkih UNWTO in OECD na mesečni ravni zabeležili rast med 0,6 in 0,7 odstotka, na letni ravni pa do 1,4 odstotka.

Več tujih delavcev in več pogodb za določen čas

Med tujimi državljani se je število delovno aktivnih povečalo za 0,4 odstotka, med slovenskimi pa se je nekoliko znižalo. Najbolj je naraslo število državljanov Nepala (+12,2 %), med tujci pa še vedno prevladujejo državljani BiH, Srbije, Kosova, Hrvaške in Severne Makedonije.

Na mesečni ravni se je število zaposlenih za določen čas povečalo za 0,6 odstotka, skupno na več kot 144.400 oseb. Zanimivo je, da je rast pri slovenskih državljanih presegla tisto pri tujcih. Število zaposlitev za nedoločen čas se je medtem zmanjšalo za več kot 100 oseb. Rekordno število delovno aktivnih je bilo sicer zabeleženo novembra lani – 948.444, poroča STA.

Delitve: