Aktualno

Razglašena epidemija: Bolezen, ki naj bi bila izkoreninjena, ponovno izbruhnila

V Združenih državah Amerike so razglasili epidemijo ošpic, bolezni, ki je bila leta 2000 uradno izkoreninjena. Le v prvih mesecih leta 2025 je bilo prijavljenih že več kot 700 primerov, kar presega celotno lansko število. Najhuje je v Teksasu, kjer so zabeležili kar 540 primerov in tudi dve smrtni žrtvi – oba otroka.

Nezadostno financiranje programov imunizacije in vse večje nezaupanje v cepiva

Strokovnjaki za javno zdravje opozarjajo, da je vzrok za ponovno širjenje bolezni kombinacija nezadostnega financiranja programov imunizacije ter vse večjega nezaupanja v cepiva. V Teksasu, kjer država za javno zdravje na prebivalca nameni zgolj 17 dolarjev letno, številni zdravstveni oddelki nimajo niti osnovnih sredstev za preventivne ukrepe. Dodatno so položaj poslabšala nedavna krčenja sredstev s strani administracije predsednika Donalda Trumpa, ki so zmanjšala proračun za imunizacijo za dve milijardi dolarjev.

Ošpice potrjene že v 23 državah, skrbi vzbujajo tudi politične smernice

Čeprav se je izbruh začel v skupnostih, ki ne zaupajo uradnim zdravstvenim priporočilom, so se okužbe hitro razširile tudi drugod – predvsem v okoljih z nizko stopnjo precepljenosti. Letos so primeri ošpic potrjeni že v 23 zveznih državah.

Vse bolj zaskrbljujoče pa so tudi politične smernice – v več zveznih državah so zakonodajalci letos predlagali zakone, ki bi dodatno olajšali izogibanje cepljenju. Posledično je delež cepljenih otrok v vrtcih padel na zgodovinsko najnižjo raven – 92,7 odstotka, kar je precej pod mejo 95 odstotkov, ki je potrebna za t. i. čredno imunost in učinkovito zaščito skupnosti, poroča Maribor24.

Omejena sredstva vplivajo na učinkovitost osveščanja

Zvezni programi cepljenja že vrsto let delujejo z omejenimi sredstvi. Leta 2024 je bilo za celotno državo odobrenih le 682 milijonov dolarjev, medtem ko bi za učinkovito izvajanje programov potrebovali več kot dvakrat več. Zaradi pomanjkanja sredstev se zdravstvene ustanove ne morejo učinkovito boriti proti dezinformacijam in širiti osveščenosti.

Zdravniki zato opozarjajo, da zgolj zagotavljanje cepiv ni dovolj – nujno so potrebna tudi vlaganja v obnovo zaupanja javnosti in v informacijske kampanje, ki bi prebivalcem ponovno približale pomen cepljenja.

Delitve: