“Tole bo težko branje. Zavedam se, da vas bo kar nekaj stisnilo unfollow, ampak se mi zdi, da je ta tematika bolj pomembna od mojega števila sledilcev,” je svojo objavo na Instagramu začela strateginja za družbena omrežja Nastja Bratuš, ki nas je spodbudila k dodatnemu razmišljanju.
Kot je pojasnila v nadaljevanju, mnogi starši na spletu delijo fotografije svojih otrok. “Z dobrim namenom, seveda. Naj bodo to spomini, mejniki, igralske ambicije ali le zato, ker so zelo ponosni starši,” je dodala.
A za navidez nedolžnimi objavami se skriva zelo zaskrbljujoča resnica
Nedavna raziskava časopisa New York Times je analizirala več kot 5000 Instagram računov, med drugim tudi profilov mamic in mladoletnic z razgaljenimi ali kako drugače sugestivnimi fotografijami, in pregledala 2,1 milijona objav. Pri teh računih je bilo najdenih 32 milijonov povezav z moškimi sledilci (ki, kot poudarja Nastja, “niso vedno družinski člani ali oboževalci”).
Moški predstavljajo približno 35 % vseh sledilcev takšnih profilov, a pri bolj priljubljenih računih (nad 100 tisoč sledilcev) ta delež preseže 75 %, v nekaterih primerih celo 90 %.
Družabna omrežja kljub zavedanju ne ukrepajo
Študija Mete iz leta 2020 razkriva, da dnevno vsaj 500 tisoč računov z otroki na fotografijah prejme neprimerne komentarje. Pri več kot 50 prijavah neprimernih odzivov New York Timesa je Meta odgovorila zgolj na eno.
Kaj kažejo nekatere druge študije?
Raziskava, objavljena maja 2025 v Journal of interpersonal violence, je pokazala, da so pri 29 vplivnih starših, ki so delili skupaj 2.597 objav v šestih mesecih (njihov celotni doseg je bil 16,6 milijona sledilcev), objave z otroki dobile približno dvakrat več všečkov kot tiste brez njih. Pri tem so identificirali štiri glavne težave: ekonomska izkoriščanja otrok, zanemarjanje zasebnosti, razkrivanje osebnih informacij in pretirano izkoriščanje otroka v objavah.
Študije TikToka, ki jih je leta 2024 zajela raziskava Univerze Cornell, pa kažejo, da približno 20 % odzivov pod objavami otrok vsebuje komentarje o izgledu. Kot so ugotovili, tudi posnetki, na katerih otroci nosijo razkrivajoča oblačila (bikiniji, kratke majice), dobijo več pozornosti, kar se lahko prenese tudi v kontekst Instagrama.
Kako lahko takšni profili na splošno vplivajo na otroka?
Psihološko gledano se s tem zabrisuje meja med zasebnim in javnim, saj otroci pogosto nimajo besede pri tem, kaj starši o njih delijo na spletu. S tem lahko izgubijo občutek zasebnosti in nadzora nad lastno identiteto. Ko otrok raste z zavedanjem, da ga ocenjuje na tisoče ljudi, začne oblikovati svojo identiteto predvsem skozi všečke in odzive drugih, ne pa skozi lastne občutke.
Nadalje, s stališča etike in pravnega vidika otroci nimajo pravice do izbrisa teh vsebin. Večina platform namreč ne omogoča, da bi otrok pozneje zahteval odstranitev slik ali posnetkov, ki so jih delili drugi, pogosto starši. Poleg tega v večini držav še vedno ni ustreznih zakonodaj, ki bi zaščitile otroke pred komercialnim izkoriščanjem na spletu, zato so zaslužki pogosto izključno v rokah staršev.
Kljub temu, da gre za prikrito in ‘dovoljeno’ deljenje, so številne fotografije otrok pogosto spolno sugestivne ali predstavljene v ranljivem kontekstu, na primer v kopalkah, med spanjem ali v trenutkih, ko jočejo.
Kar zadeva varnost, moški sledilci niso izjema, temveč pravilo
Ko ima otroški profil več kot 70 % odraslih moških sledilcev, to ni več zgolj izraz starševske ponosnosti, temveč lahko pomeni, da je profil javna vaba za nepridiprave. Poleg tega se v številnih primerih razkrijejo tudi osebni podatki, kot so lokacija doma, ime šole ali vrtca otroka in njegova dnevna rutina. Vse to zlonamernim osebam omogoča, da z malo truda ugotovijo, kje se otrok zadržuje in ob katerem času, s čimer se povečuje tveganje za resne varnostne grožnje.
Nastjino objavo si lahko v celoti preberete spodaj:
View this post on Instagram