Rusko generalno tožilstvo je danes nevladno organizacijo za človekove pravice Amnesty International uradno razglasilo za nezaželeno na območju Rusije, kar pomeni prepoved njenih dejavnosti v državi. Kot poročajo tuje tiskovne agencije, so obtožbe usmerjene v rusofobijo in podporo Ukrajini.
Po poročanju agencije Tass je generalno tožilstvo sporočilo, da je sprejelo odločitev o prepovedi delovanja Amnesty International v Ruski federaciji. “Generalno državno tožilstvo se je odločilo, da dejavnosti mednarodne nevladne organizacije Amnesty International na ozemlju Ruske federacije razglasi za nezaželene,” so zapisali.
Očitek o rusofobiji in financiranju spora
Vodja tožilstva je organizacijo s sedežem v Londonu obtožil, da deluje kot “center za izvajanje rusofobnih projektov”, ki jih naj bi financirali sodelavci ukrajinskega režima v Kijevu.
Poleg tega tožilstvo očita Amnesty International, da prispeva k zaostrovanju vojaškega konflikta, opravičuje domnevne zločine ukrajinskih neonacistov in spodbuja povečanje njihove finančne podpore, poroča AFP.
Zahodne države zavračajo ruske trditve
Ukrajina in njeni zahodni zavezniki so večkrat zavrnili obtožbe Moskve o “denacifikaciji” Ukrajine, ki jih označujejo za neutemeljeno propagando Kremlja.
Amnesty International o pravicah v Rusiji
Na svoji spletni strani Amnesty International Rusijo opisuje kot državo, ki “nadaljuje agresivno vojno proti Ukrajini” in kjer so pravice do svobode izražanja, mirnih shodov in združevanja močno omejene.
Kremlj nadaljuje pritisk na nevladne organizacije
Od začetka ruske invazije februarja 2022 je Moskva prepovedala delovanje številnih mednarodnih civilnodružbenih skupin v okviru omejevanja kritičnih glasov znotraj države.
Organizacije, ki so razglašene za nezaželene, so bile primorane prenehati z delovanjem v Rusiji, medtem ko so njihovi ruski sodelavci in podporniki izpostavljeni kazenskim postopkom, še navaja AFP.
Petletna kazen za neodvisnega volilnega opazovalca
V Moskvi je prejšnji teden sodni organ obsodil Grigorija Melkonjanca, mednarodno priznanega volilnega opazovalca in sopredsednika neodvisnega gibanja Golos, na pet let zaporne kazni. Razlog je bilo sodelovanje z mrežo evropskih opazovalcev, ki je bila leta 2021 prepovedana.