Ob polnoči po moskovskem času (v sredo ob 23. uri po srednjeevropskem) je začela veljati tridnevna prekinitev ognja, ki jo je konec aprila enostransko razglasil ruski predsednik Vladimir Putin. Ta naj bi trajala do 10. maja, v tem času pa bo v Moskvi potekala slavnostna vojaška parada ob 80. obletnici konca druge svetovne vojne v Evropi. Slovesnosti se bodo udeležili tudi številni tuji državniki, med njimi predsedniki Kitajske, Indije in Brazilije.
Kljub premirju nadaljevanje spopadov
Kljub napovedani prekinitvi bojev z obeh strani še naprej prihajajo poročila o obstreljevanju. Ruska letala naj bi ponoči bombardirala vzhodno ukrajinsko regijo Sumi, medtem ko naj bi Ukrajina z brezpilotnimi letalniki napadla rusko regijo Lipeck. Ukrajinske zračne sile opozarjajo na možnost nadaljnjih napadov, v enem od ruskih napadov pa sta bila v Ukrajini ubita najmanj dva človeka. Zračni napadi so povzročili tudi motnje v letalskem prometu na obeh straneh.
russia broke putin’s declared “ceasefire” just hours after it began.
russian forces dropped KABs over the Sumy region. A high-rise building in Kostiantynivka was destroyed by an aerial bomb. pic.twitter.com/OaYgX8Eawm
— Jürgen Nauditt (@jurgen_nauditt) May 8, 2025
Negotovost glede spoštovanja premirja
V Moskvi so v sredo potrdili, da si prizadevajo zagotoviti varnost med praznovanji ob dnevu zmage, a ostaja vprašanje, ali bosta obe strani spoštovali prekinitev ognja. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je rusko pobudo že večkrat zavrnil, označil jo je za poskus manipulacije in pozval k daljši, 30-dnevni prekinitvi ognja. Ukrajina je obenem sporočila, da ne bo prevzela odgovornosti za varnost na dan, ko bo Moskva gostila številne tuje voditelje. Kremlj je te besede označil za grožnjo.
Dvomi mednarodne skupnosti
Tudi francoski predsednik Emmanuel Macron je izrazil dvom, da bo Rusija spoštovala razglašeno prekinitev ognja. Spopadi so se namreč nadaljevali vse do njenega začetka, napetosti pa ostajajo visoke tudi v času razglašenega premirja.