Policija po poročanju Dela in Slovenskih novic preiskuje domnevno ponarejanje zdravstvenih spričeval, ki se uporabljajo za pridobivanje dovoljenj za posest ali nošenje orožja ter za vožnjo motornih vozil. Sum nepravilnosti se nanaša na kranjsko enoto medicine dela Verdikon, kjer naj bi izdajali potrdila z imenom in podpisom zdravnice, ki tam že dlje časa ne dela, navajata omenjena časnika.
Dvomljivih okoli 200 potrdil
Kranjsko medicino dela Verdikon je ustanoviteljica ter tamkajšnja dolgoletna zdravnica februarja lani prodala podjetju Apartmaji Bled, katerega večinski lastnik je po navedbah Ajpesa podjetnik Jernej Gomboc. Čeprav zdravnica po lastnih navedbah v Verdikonu ni več delala, pa naj bi se še naprej pojavljala spričevala z njenim podpisom in žigom. Po nekaterih ocenah bi bilo lahko dvomljivih okoli 150 zdravstvenih potrdil za voznike motornih vozil ter še približno 50 potrdil, ki so potrebna za ugotavljanje zdravstvene zmožnosti za posest ali nošenje orožja, pišeta časnika.
Ljubljanska policijska uprava je za omenjena medija potrdila, da vodijo predkazenski postopek, povezan s kaznivimi dejanji, za katera se pregon začne po uradni dolžnosti. Z ministrstva za zdravje so medtem sporočili, da so od policije prejeli zaprosilo in posredovali vso zahtevano dokumentacijo. “Zdravnica, katere podpis naj bi bil ponarejen, je zanikala, da bi sama kar koli ponarejala; njen podpis naj bi uporabljali brez njene vednosti, drugih zadev pa ne želi komentirati do zaključka preiskave,” pišeta Delo in Slovenske novice. Kot so navedli, je zatrdila, da po prodaji podjetja v ambulanti ni več delala.
Kaj pravi direktor?
Direktor Verdikona Jernej Gomboc, ki se je umaknil iz lastniške strukture Verdikona, a ostal direktor, pa je po njihovih navedbah pojasnil, da je zdravnica, ki je opravljala te vrste pregledov in imela tudi status odgovorne osebe, sicer odšla iz podjetja, toda je še vedno ostala aktivna in povezana z njimi na tem področju.
Kot je za časnika navedel Gomboc, so preglede opravljali drugi zdravniki po vseh standardih, pravilih in zakonskih določilih, “kot odgovorna oseba pa je vse rezultate posameznikov ponovno pregledala sama in jih, ker je še vedno imela vsa pooblastila, tudi odobrila ali zavrnila”. Po njegovih navedbah niso opazili, da bi bilo na tem področju njihovega dela kaj v nasprotju z zakonskimi določili, medicinsko etiko in drugimi pravili, niti na to temo niso imeli nobenih pogovorov z organi pregona ali tožilstvom, pišeta.
Na ministrstvu za zdravje so za Delo in Slovenske novice pojasnili tudi, da zdravstveni inšpektorat med drugim preverja, ali imajo izvajalci zdravstvene dejavnosti dovoljenje za opravljanje zdravstvene dejavnosti, za katero vrsto zdravstvene dejavnosti imajo dovoljenje in na kateri lokaciji lahko opravljajo zdravstveno dejavnost. V okviru nadzora posameznih določb zakona o zdravniški službi pa zdravstveni inšpektorat med drugim preverja, ali imajo zdravniki, ki opravljajo zdravstvene storitve, veljavno licenco ter za katero strokovno področje jim je podeljena, so še pojasnili.