Gospodarstvo

SDS zahteva sklic izredne seje DZ o pokojninskem sistemu

Stranka SDS je vložila zahtevo za sklic izredne seje Državnega zbora (DZ), na kateri bi obravnavali dva ključna predloga. Predlagajo, da se obravnava predlog SDS za razveljavitev zakona o podeljevanju dodatkov k pokojninam umetnikom in predlog vladne pokojninske reforme. To bi omogočilo celovito razpravo o prihodnosti pokojninskega sistema v Sloveniji ter odpravo neupravičenih privilegijev, menijo v stranki.

Odprava privilegijev v pokojninskem sistemu

V SDS ocenjujejo, da sta predlog za razveljavitev zakona o dodatkih umetnikom in predlog pokojninske reforme ključnega pomena za odpravo neupravičenih privilegijev v pokojninskem sistemu. Zakon o izjemnem priznanju in odmeri starostne pokojnine za osebe s posebnimi zaslugami so vložili pred referendumskim odločanjem o zakonu, ki bi nadomestil obstoječi zakon iz leta 1974. Tudi referendum o novem zakonu so predlagali v SDS.

Pomembni razlogi za razveljavitev zakona

V SDS ob zahtevi za sklic izredne seje DZ izpostavljajo razloge za razveljavitev zakona, ki so podobni tistim, ki jih je vladna stran navajala ob zagovarjanju novega zakona. Zakon omogoča podeljevanje dodatkov brez jasnih, transparentnih in preverljivih meril, na kar je že pred več kot desetletjem opozorilo Računsko sodišče. Kljub temu zakon ni bil sistemsko odpravljeni, kar SDS izpostavljajo kot ključni problem.

Jasna volja državljanov po spremembah

Izid nedeljskega referenduma, na katerem so volivci večinsko zavrnili nov zakon, po mnenju SDS jasno kaže, da državljani nasprotujejo posebnim pokojninskim statusom, ki niso utemeljeni na dejanskih prispevkih v pokojninsko blagajno.

Povezava z vladno pokojninsko reformo

V SDS menijo, da bi bilo smiselno, da se oba zakonska predloga obravnavajo na isti seji DZ, saj bi to omogočilo celovito razpravo o prihodnosti pokojninskega sistema v Sloveniji. Prepričani so, da bo to prispevalo k vzpostavitvi pravičnega in vzdržnega sistema za vse državljane.

Koalicija vložila zahtevo za splošno razpravo o pokojninski reformi

Medtem so poslanci koalicije danes v DZ vložili zahtevo za splošno razpravo o predlogu pokojninske reforme, ki ga je vlada potrdila minuli teden. Reforma predvideva postopno zviševanje upokojitvene starosti od leta 2028 ter prilagoditev izračuna pokojninskih osnov. Od leta 2035 bi upokojitvena starost za tiste z 40 leti pokojninske dobe znašala 62 let, za tiste z najmanj 15 leti zavarovalne dobe pa 67 let.

Delitve: