Gospodarstvo

Se nam kmalu obeta zaprtje še več Petrolovih črpalk?

Bencinski servis Petrol v Črnem vrhu nad Idrijo ostaja zaprt, je bilo potrjeno po današnjem srečanju župana Tomaža Venclja s članom uprave Petrola Jožetom Smoličem. Ta je poudaril, da je poslovanje vse bolj oteženo zaradi obstoječe regulacije cen goriv, kar vodi v nadaljnje zapiranje servisov po državi.

“V zadnjih letih smo kljub izzivom obdržali mrežo 318 objektov v Sloveniji, nobenega od teh nismo zaprli. V zadnjih nekaj mesecih pa smo jih bili primorani zapreti šest, od teh dva stalno in štiri začasno,” je pojasnil Smolič. Dodal je, da se okoliščine glede Črnega Vrha “niso v ničemer spremenile”, zato servis ostaja zaprt.

“To seveda največji problem predstavlja manjšim krajem, kjer je prometa manj,” je opozoril. Nadalje je izrazil zaskrbljenost nad prihodnostjo mreže: “Prišli bomo v situacijo, ko ne bo le teh šest bencinskih servisov, temveč tudi del ostale mreže v Sloveniji, v nevarnosti.”

Pogovori z vlado in poziv k sistemski rešitvi

Smolič je povedal, da so se s predsednikom vlade Robertom Golobom in ministrom Bojanom Kumrom 1. julija dogovorili za nadaljevanje pogovorov o reševanju nastale situacije.

“Pričakujemo, da bomo v korist ne samo podjetja Petrol, ampak vseh energetskih trgovcev in tudi države, lokalnih skupnosti, kjer so manjše črpalke, sprejeli pametno odločitev, ki bo pomagala razrešiti ta gordijski vozel,” je dejal. Proteste prebivalcev razumejo kot poziv odločevalcem k iskanju sistemskih rešitev.

Čeprav je Petrol lani ustvaril 150 milijonov evrov dobička, je Smolič poudaril: “Več kot 3000 zaposlenih dela zunaj Slovenije in tudi ti ustvarjajo dobiček. Petrolova maloprodajna mreža v Sloveniji postaja negativna.”

“Ne napenjamo mišic, mi smo podjetje, smo trgovci, to je naša služba. Ne predstavljamo si, da bi s takimi ukrepi morali zapreti v Sloveniji nadaljnjih 30 objektov,” je opozoril.

Odločitev o zaprtjih – med njimi v Petrini, Solčavi in Podkorenu – je po njegovih besedah “povsem matematična”: “To so objekti, ki so po regulaciji, kakršna je, prvi postali negativni, vsi ostali sledijo.”

Župan Vencelj je povedal, da sta s predsednikom krajevne skupnosti Petrola prosila, da bi se med zaprtjem servisa na lokaciji vsaj točilo gorivo, čeprav pošta obratuje. “Gospod Smolič je rekel, da bo pobudo prenesel upravi in bomo videli, kaj se lahko zgodi,” je po poročanju STA sklenil župan.

Delitve: