Ameriška televizijska mreža CNN je razkrila nove obveščevalne podatke, ki kažejo na to, da naj bi se Izrael resno pripravljal na morebiten napad na iranske jedrske objekte. To se dogaja ravno v času, ko si administracija ameriškega predsednika Donalda Trumpa prizadeva za diplomatsko rešitev z Iranom.
Negotovost in razdvojenost znotraj ameriške vlade
Čeprav še ni jasno, ali je Izrael že sprejel končno odločitev o vojaški akciji, CNN poroča o velikih razhajanjih mnenj med ameriškimi uradniki glede možnosti, da bo Tel Aviv resnično ukrepal. Nekateri opozarjajo, da bi to lahko pomenilo neposreden spopad z ameriško politiko in izzvalo širši konflikt na Bližnjem vzhodu.
Opozorila iz prestreženih komunikacij
Zaskrbljenost Washingtona temelji na več dejavnikih: ne le na javnih in zakulisnih izjavah izraelskih voditeljev, temveč tudi na prestreženih komunikacijah in gibanjih izraelske vojske, ki naj bi nakazovala na stopnjevanje priprav. Viri CNN poročajo, da se je v zadnjih mesecih verjetnost napada občutno povečala.
Netanjahujeva dilema: med pritiskom doma in zvestobo ZDA
Izraelski premier Benjamin Netanjahu naj bi bil pod velikim notranjepolitičnim pritiskom, saj si želi preprečiti morebiten dogovor med ZDA in Iranom, ki ga izraelske oblasti vidijo kot nevarnega in nezadovoljivega. Obenem pa si ne želi tvegati ohladitve odnosov z Washingtonom. Po mnenju nekdanjega visokega ameriškega obveščevalca Jonathana Panikoffa Izrael verjetno ne bi izvedel napada brez vsaj tihega soglasja Bele hiše.
Diplomacija pod pritiskom časa
ZDA in Iran medtem nadaljujeta napeta pogajanja o novem jedrskem sporazumu, potem ko je Trump v svojem prvem mandatu enostransko odstopil od prejšnjega dogovora. Ameriški predsednik je javno opozoril, da je vojaška akcija proti Iranu možna, če pogajanja ne prinesejo želenega izida.