Vlada bo že letos za obrambo in varnost namenila dva odstotka bruto domačega proizvoda (BDP), so sporočili iz kabineta predsednika vlade Roberta Goloba. Do leta 2030 bo ta delež postopoma zrasel na tri odstotke.
Časovnica do 3 % BDP do leta 2030
Po načrtih naj bi obrambni izdatki v letu 2026 dosegli 2,2 %, v 2027 2,4 %, v 2028 2,6 %, v 2029 2,8 %, in leta 2030 dokončno 3 % BDP. Ta raven naj bi se nato ohranila do konca dolgoročnega razvojnega obdobja.
Obramba kot del širše vizije varnosti
Povečanje sredstev za obrambo je del nove obrambne in varnostne politike, ki vključuje tako vojaške kot civilne vidike varnosti. Vlada ob tem poudarja, da bo varnost krepila ob hkratnem varovanju socialne pravičnosti, demokracije ter odpornosti države na sodobne varnostne, okoljske in družbene izzive.
Razvoj zmogljivosti in industrije
Dokument vključuje tudi cilje za zmogljivosti Slovenske vojske, krepitev domačega znanja, proizvodnje in obrambne industrije, vojaške zdravstvene zmogljivosti za javno zdravstvo in civilno prebivalstvo ter vlaganja v raziskave, razvoj, vesolje, kibernetsko varnost in nove tehnologije.
Obrambna sposobnost kot zrelost države
“Obrambna sposobnost ni le vojaška kategorija, ampak izraz politične zrelosti in zavezanosti, da ostanemo verodostojen partner v vse bolj nepredvidljivem svetu,” poudarjajo v kabinetu.
Vključevanje v razpravo in sprejem
Resolucijo bodo najprej usklajevali znotraj koalicije, nato bo 14 dni v javni razpravi, zatem jo bo potrdila vlada in poslala v obravnavo državnemu zboru.
Predstavitev danes ob 14. uri
Novo obrambno in varnostno politiko bodo danes predstavili premier Golob ter ministri za finance, obrambo, infrastrukturo, zdravje in visoko šolstvo.
Slovenija je leta 2024 za obrambo namenila 1,35 % BDP oziroma 904,7 milijona evrov. Članice Nata se sicer vse pogosteje soočajo s pozivi k večji porabi – tudi generalni sekretar Mark Rutte je letos dejal, da bo morda treba preseči mejo 3 % BDP, kar je med drugim od držav že zahteval ameriški predsednik Donald Trump.