Poletje je čas, ko se motoristi množično podajo na ceste, hkrati pa obdobje, ko prometna varnost doživlja največje preizkušnje. Letos je stanje še posebej zaskrbljujoče. Po podatkih Agencije za varnost prometa (AVP) je do 16. julija na slovenskih cestah umrlo že 13 voznikov motornih koles in dva voznika mopeda, kar je občutno več kot v enakem obdobju lani, ko je umrlo osem motoristov, in predlani, ko so umrli štirje motoristi in en mopedist.
A le nekaj dni kasneje, natančneje 18. julija, se je na območju PU Celje zgodila še ena nesreča, v kateri je umrl motorist, tako je končna številka še višja. Letos so slovenske ceste sicer terjale 50 smrtnih žrtev, v enakem obdobju lanskega leta pa 35 smrtnih žrtev. Hudo telesno poškodovanih je bilo letos 455 udeležencev (lani 476), lažje pa 3030 (lani 3479). Pri Generalni policijski upravi (GPU) so za Dnevnik pojasnili, da se je v obdobju od 1. januarja do 17. julija letos zgodilo 10.141 prometnih nesreč, kar je nekoliko manj kot lani (10.598).
Najpogostejši vzroki: hitrost, napačna smer in alkohol
Statistika kaže, da so kar polovico vseh prometnih nesreč z udeležbo motoristov v letošnjem letu povzročili motoristi sami. V šestih primerih smrtnih nesreč, v katerih je umrl motorist, je bil povzročitelj prav on sam, prav tako obe letošnji smrtni žrtvi med vozniki mopedov. Med hudo telesno poškodovanimi motoristi je tudi veliko primerov t. i. samoudeležbe – ko motorist zaradi prevelike hitrosti, neprevidnosti ali pomanjkanja znanja izgubi nadzor nad svojim motociklom in pade ali trči brez vpliva drugega udeleženca.
”To potrjuje opozorila strokovnjakov, da vozniki enoslednih vozil pogosto precenijo svoje sposobnosti in podcenjujejo nevarnosti na cesti,” so zapisali na AVP.
Alkohol – še vedno usodna kombinacija
Vožnja pod vplivom alkohola ostaja velik problem. AVP navaja, da je bil alkohol letos prisoten v približno 7 % vseh prometnih nesreč z udeležbo motoristov. Med smrtnimi žrtvami je tudi motorist, ki je vozil pod vplivom alkohola. »Alkohol zmanjšuje zbranost in podaljšuje reakcijski čas, kombinacija motocikla in alkohola pa je izjemno nevarna,« poudarjajo strokovnjaki.
Poziv k previdnosti
Eden od mopedistov, ki so se letos smrtno ponesrečili, ni nosil zaščitne čelade. »Vsaka nesreča ima svojo zgodbo, a nekatere bi lahko preprečili. Motoristi, uporabljajte zaščitno opremo, prilagodite hitrost razmeram, spoštujte prometne predpise in nikar ne vozite pod vplivom alkohola ali drog,« pozivajo na AVP. Vse udeležence pa prosijo za večjo strpnost in umirjeno vožnjo.