Člani SLS bodo na kongresu v Slovenski Bistrici danes odločali o vodstvu, ki jih bo popeljalo na naslednje volitve v DZ. Za vodenje stranke se ob aktualnem predsedniku Marku Balažicu potegujeta še Tina Bregant in Nina Strah. Delegati pa bodo izbirali tudi podpredsednike stranke, predsednika glavnega odbora, člane izvršilnega in nadzornega odbora.
Za vodenje stranke se potegujejo trije kandidati
Zunajparlamentarna SLS se na izredni volilni kongres leto pred naslednjimi parlamentarnimi volitvami podaja v luči neuspeha na lanskih evropskih volitvah in napetih odnosov, ki so zadnje mesece zaznamovali vzdušje v stranki z dolgo tradicijo. Osrednji del kongresa bo izbira vodstvenih organov stranke, predvsem predsednice ali predsednika, ki bo stranko popeljal v naslednjo volilno tekmo. Delegati pa bodo volili tudi tri podpredsednike stranke, predsednika glavnega odbora, 10 članov izvršilnega odbora in pet članov nadzornega odbora.
Za vodenje stranke se bodo tokrat potegovali trije kandidati, ob aktualnem predsedniku Balažicu še ljubljanska mestna svetnica Bregant in kandidatka stranke na zadnjih evropskih volitvah Strah. Kandidati so si enotni predvsem v cilju, da je treba stranko do prihajajočih volitev v DZ konsolidirati, da bi jim po več kot desetletju vnovič uspel preboj čez parlamentarni prag.
Stranki se sicer po letu 2014, ko je izpadla iz DZ, ni več uspelo vrniti na nacionalni politični parket, na lanskih evropskih volitvah je izgubila še svojega predstavnika v Evropskem parlamentu.
Ostajajo močni na lokalnem nivoju
Ostaja pa močna na lokalnem nivoju. V prvem krogu zadnjih lokalnih volitev leta 2022 je bilo po podatkih Državne volilne komisije izvoljenih 13 županov SLS, v drugem krogu pa še dva, nekaj kandidatov je bilo izvoljenih še s podporo stranke, kar pomeni, da ima SLS po skupnem številu izvoljenih županov primat med strankami.
Podpora stranki v anketah javnega mnenja se v zadnjih mesecih giblje med manj kot odstotkom in do največ dveh odstotkov vprašanih.
STA