Aktualno

Spletne prevare na pohodu: policisti opozarjajo na porast (bodite pozorni na to)

Policisti s severnoprimorskega območja opažajo zaskrbljujoč porast spletnih goljufij, tako na račun podjetij kot posameznikov. Goljufi uporabljajo vedno bolj prefinjene metode, da bi pridobili dostop do bančnih podatkov in odtujili denar, zato policija poziva k večji previdnosti in skeptičnosti do sumljivih sporočil in klicev.

Gospodarska družba nasedla “nadgradnji” spletne banke

Ena od spletnih prevar, ki so jo obravnavali policisti na Ajdovskem, je bila usmerjena proti gospodarski družbi. Neznani storilec je podjetju poslal e-sporočilo z domnevnim obvestilom o nadgradnji spletne banke. Po več klikih na priložene povezave je oškodovance kontaktirala oseba, ki se je lažno predstavila kot tehnična pomoč ponudnika storitev.

Goljuf je s tem pridobil podatke podjetja in zlorabil njihov transakcijski račun, kar je povzročilo za 1555 evrov škode. Policija bo zaradi zlorabe podala kazensko ovadbo na Okrožno državno tožilstvo v Novi Gorici.

Prevara posameznika: izginilo več deset tisoč evrov

V drugem primeru z Ajdovskega je žrtev postal posameznik, ki ga je neznanec poklical in od njega pridobil osebne podatke. S tem si je omogočil dostop do njegove spletne banke in opravil več nepooblaščenih transakcij. Škoda znaša več deset tisoč evrov.

Lažna kriptovalutna ponudba in ponarejena plačilna sredstva

Na Goriškem policisti še vedno preiskujejo kaznivo dejanje, kjer je bil oškodovan posameznik zaradi uporabe ponarejenega negotovinskega plačilnega sredstva. Neznani storilec je konec aprila zlorabil njegov transakcijski račun in na druga dva bančna računa nakazal več tisoč evrov. Med prevaro je večkrat klical žrtev in v polomljeni slovenščini obljubljal izplačila v kriptovalutah.

Kako delujejo spletni goljufi

Goljufi pogosto pošiljajo SMS ali elektronska sporočila, v katerih se predstavljajo kot slovenske banke ali tehnične službe spletnih ponudnikov. V sporočilih prejemnika pozovejo k nadgradnji e-banke prek priložene povezave. Ta vodi na lažno spletno stran, ki je videti skoraj identična uradni strani banke.

Ko uporabnik vnese svoje podatke, ga goljufi pokličejo in se predstavijo kot podpora banke. Tako pridobijo popoln dostop do spletne banke in izvedejo krajo sredstev.

Policisti svetujejo: nikoli ne klikajte na sumljive povezave

Policija opozarja, da banke nikoli ne pošiljajo sporočil, ki bi vsebovala povezave za vnos osebnih podatkov. Če prejmete tovrstno sporočilo, ga prezrite, pošiljatelja blokirajte, in v primeru suma zlorabe nemudoma obvestite svojo banko ter prijavite dogodek policiji.

Delitve: