Spomin na pomembne državotvorne dogodke, predvsem pa na številne žrtve druge svetovne vojne, mora po besedah predsednice Državnega zbora Urške Klakočar Zupančič služiti kot opomnik, da storimo vse za ohranjanje miru. Ob 80. obletnici ustanovitve prve slovenske narodne vlade v Ajdovščini je pozvala k enotnosti in svarila pred razdeljenostjo in sovraštvom.
Mir kot ustavna vrednota
Slavnostna govornica je poudarila, da slovenska ustava jasno določa, da država izvaja mirovno politiko. »Ustava je zame svetinja. Mir pa vrednota, ki si jo želi večina ljudi na tem planetu. V to sem popolnoma prepričana,« je dejala Klakočar Zupančič.
Opozorila je, da moramo kot družba storiti vse, da nas ne razdelijo in ne zastrupijo s sovraštvom. »Naj bo spomin na številne žrtve in zgodovinske prelomnice naš navdih za sožitje in mirno prihodnost,« je dodala.
Cena svobode in lekcije zgodovine
Predsednica DZ je poudarila visoko ceno, ki jo je slovenski narod plačal za svobodo. »To ne sme nikoli pasti v pozabo – še posebej ne danes, ko je svet poln konfliktov in ozemeljskih teženj,« je dejala. Ob tem je kritično opozorila, da današnji voditelji premalo pozornosti namenjajo mirnim rešitvam in spoštovanju temeljnih človekovih pravic.
»Zgodovina naj bi bila učiteljica življenja. A če pogledamo okoli sebe, lahko žal ugotovimo, da kot človeštvo nismo najboljši učenci,« je sklenila.
Ajdovščina – simbol državnosti
Klakočar Zupančič je spomnila, da je bila ustanovitev narodne vlade v Ajdovščini zaključek procesa graditve slovenske državne oblasti. Zakon o ustanovitvi je od članov vlade zahteval zavezo, da bodo delali v korist naroda – enako kot prisega današnjih najvišjih funkcionarjev.
Obeleževanje, ki ohranja spomin
Prisotne je nagovoril tudi ajdovski župan Tadej Beočanin, ki je poudaril pomen ohranjanja tradicije praznovanja ustanovitve prve narodne vlade. Prireditev je Občina Ajdovščina pripravila v sodelovanju z domoljubnimi in veteranskimi organizacijami. Nastopili so Policijski orkester, Moški pevski zbor Srečko Kosovel ter pevca Vlado Kreslin in Nina Kovšca.
Občinski praznik in nadaljevanje praznovanj
Občina Ajdovščina 5. maj praznuje kot občinski praznik. Osrednja slovesnost bo potekala v ponedeljek ob 18. uri s podelitvijo občinskih priznanj. Ob 20. uri bo sledil kabaret Ona na osrednjem trgu. Praznovanja se bodo nadaljevala tudi v prihodnjih dneh maja z različnimi dogodki.
Zgodovinska prelomnica: Ajdovska vlada
Prva slovenska vlada po drugi svetovni vojni je bila ustanovljena 5. maja 1945 v Bratinovi dvorani v Ajdovščini, njen predsednik je postal Boris Kidrič. Izbira kraja je bila strateška – želeli so zaveznikom pokazati, da Primorska pripada Sloveniji, čeprav je takrat še formalno spadala pod Italijo. Ustanovitev t. i. ajdovske vlade je pomenila tudi dejansko razglasitev slovenske državnosti in jasno zahtevo po priključitvi ozemlja k federativni Jugoslaviji.