Gospodarstvo

Suša zajela vso državo: Pridelek bo nizek, kakovost slabša – kakšna bo končna škoda?

Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije (KGZS) opozarja, da suša letos prizadeva celotno državo. Prizadete so vse poljščine – žita, koruza, travinje in vrtnine na nenamakanih območjih. “Glede na navedeno ocenjujemo, da bo zaradi suše prizadeta cela Slovenija. V primeru nadaljevanja pomanjkanja padavin se lahko zgodi, da pričakovanih pridelkov ne bo,” so za STA poudarili pri KGZS.

Tudi podatki Agencije RS za okolje (Arso), objavljeni v orodju Sušomer, kažejo na zelo sušne razmere skoraj po vsej državi. Površinski sloj tal ima največji vodnobilančni primanjkljaj za ta čas v zadnjih desetletjih, na Koroškem, Notranjskem in v Ljubljani pa so razmere celo izjemno sušne.

Rast trav ustavljena, fotosinteza pri višjih temperaturah ugaša

“Letos se je suša pojavila zelo zgodaj, spremljajo pa jo tudi nadpovprečne temperature. Fotosinteza pri temperaturah nad 30 stopinj Celzija preneha,” opozarja KGZS. Zaradi tega bodo pridelki sadja, hmelja, koruze in drugih poljščin zelo zmanjšani in slabše kakovosti.

Rast trav se je zaradi pomanjkanja padavin povsem ustavila. “Pričakujemo, da bodo posamezne vrste trav hitro prešle v generativno fazo, kar bo negativno vplivalo na kakovost voluminozne krme. Pridelek zelinja bo nizek in slabe kakovosti ali pa ga sploh ne bo,” so opozorili.

Podatkov o konkretni škodi še ni, saj se bo stanje še slabšalo. Natančnejši obseg bo znan ob žetvah in spravilu.

Ukrepanje: poudarek na ohranjanju tal in zmanjševanju stresa rastlin

KGZS priporoča ukrepe za blažitev posledic suše: povečanje humusa v tleh z organskim gnojenjem, primeren kolobar, stalna pokritost tal, izbira odpornejših sort in mehanska obdelava tal. “Poudarjamo tudi ustrezno izbiro kultur in sort, optimalno prehrano rastlin ter kakovostno obdelavo tal,” so navedli.

Pridelovalcem svetujejo uporabo protistresnih pripravkov z aminokislinami in dodatkov s kalijem, ki uravnava vodni režim rastlin. Priporočajo tudi redno košnjo ali mulčenje v vinogradih in sadovnjakih.

Velika požarna ogroženost in varčevanje s pitno vodo

Zaradi izredno suhih razmer je razglašena velika požarna ogroženost naravnega okolja. Komunalna podjetja že uvajajo prepoved uporabe pitne vode za nenujne namene, vključno z zalivanjem zelenic in polnjenjem bazenov.

Po napovedih Arsa se lahko vročinski val, ki traja od 23. junija, zaključi konec tedna s pričakovanimi padavinami in ohladitvijo. Arso bo nove podatke o sušnih razmerah prek orodja Sušomer objavil v četrtek.

Delitve: