Ob letošnjem svetovnem dnevu Zemlje, ki ga obeležujemo 22. aprila in tokrat poteka pod geslom Naša moč, naš planet, je v ospredju kolektivna moč posameznikov in skupnosti pri ustvarjanju pozitivnih sprememb. Poudarek je na skupnem delovanju za boljšo prihodnost, ob tem pa se vrstijo tudi številni pozivi k prehodu na obnovljive vire energije. Cilj mednarodne skupnosti je do leta 2030 potrojiti svetovno proizvodnjo čiste električne energije.
Po Sloveniji ob teh priložnosti danes potekajo številni dogodki v znamenju narave, okolja in trajnostne prihodnosti
Zavod za gozdove Slovenije ob tej priložnosti tradicionalno organizira vodenje po 14 izbranih gozdnih učnih poteh po vsej državi. Namen poti je ozaveščanje in izobraževanje o pomenu slovenskih gozdov in gozdarstva.
Osrednja prireditev bo letos potekala na Učni poti SAVUS v Radečah, v sodelovanju z Občino Radeče, KTRC Radeče, Osnovno šolo Radeče in drugimi partnerji. Dogodek se je pričel ob 9. uri s pozdravnimi nagovori predstavnikov gozdarskih institucij in lokalne skupnosti, sledil pa bo voden sprehod po učni poti.
V Ljubljani bodo dan Zemlje obeležili tudi v okviru Mednarodnega filmskega festivala Liffe in Mreže festivalov Jadranske regije. V Cankarjevem domu bo zvečer brezplačna projekcija ekološkega dokumentarca TerraForma, ki ji bo sledil pogovor z biologom in biokemikom dr. Tomom Turkom.
Že opoldne pa bodo v Parku Sveta Evrope obiskovalcem razdelili tisoč litrov komposta, ki ga je zagotovilo javno podjetje Voka Snaga. Obiskovalci si bodo lahko ogledali tudi čebelje panje na strehi Cankarjevega doma.
Tudi Ljubljanske mlekarne bodo svetovni dan Zemlje obeležile s konkretnim okoljskim projektom: del svojih transportov z mlečnimi izdelki so preusmerile z avtocest na železnice. Po njihovih podatkih to mesečno pomeni do 10 ton manj emisij ogljikovega dioksida. Do konca leta 2025 naj bi kar 80 odstotkov zabojnikov potovalo do Luke Koper po železnici – okolju prijazneje in z občutno manjšim ogljičnim odtisom.
Ob dnevu Zemlje se vrstijo tudi pozivi k pospešenemu prehodu na obnovljive vire energije
Cilj mednarodne skupnosti je do leta 2030 potrojiti svetovno proizvodnjo čiste električne energije. V Sloveniji pa, kot kažejo podatki statističnega urada, še vedno skoraj polovico energije uvozimo – leta 2023 je delež uvožene energije znašal 48 odstotkov.
V strukturi energetske oskrbe prevladujejo naftni derivati (34 odstotkov), sledita jedrska energija (23 odstotkov) in obnovljivi viri z vključenimi hidroelektrarnami (21 odstotkov). Kljub temu je Slovenija lani dosegla pomemben mejnik: delež energije iz obnovljivih virov je prvič presegel 25 odstotkov (25,1 %), in to brez pomoči statističnega prenosa, poroča STA.