AktualnoPolitika

Trump jutri začenja svoj prvi uradni obisk v tujini

Ameriški predsednik Donald Trump bo v torek, 13. 5., začel svoj prvi uradni obisk v tujini v svojem drugem mandatu. V okviru zalivske turneje bo najprej obiskal Savdsko Arabijo, do petka pa še Združene arabske emirate (ZAE) in Katar. Tradicionalno so v zadnjih desetletjih drugi ameriški predsedniki ob začetku mandata sicer najprej obiskali sosednji Mehiko in Kanado.

Ugibanja o napovedani pomembni najavi

Čeprav se je Trump s prvo damo Melanio nedavno udeležil pogreba papeža Frančiška v Vatikanu, se je po njem nemudoma vrnil domov, zato to ni štelo kot prvi uradni obisk v tujini. Za prvo pot je Trump izbral celinske države, kjer ni pričakovati protestov ali kritik, temveč pripravljenost na tesno sodelovanja in veliko laskanja, kot je novinarjem povedal podpredsednik Centra za strateške in mednarodne študije Jon Alterman.

Pred dnevi je ameriški predsednik povečal pričakovanja z napovedjo, da bo na zalivski turneji prišlo do izjemno pomembne najave, vendar ni podal konkretnih podrobnosti. V ZDA se ugiba, da bi morda lahko celo priznal Palestino v zameno za razširitev sporazumov, s katerimi so Bahrajn, ZAE in Maroko na ameriško pobudo normalizirali odnose z Izraelom. Če bi to storila še Savdska Arabija, bi Trump dosegel diplomatsko zmago.

O čem bodo govorili na zalivski turneji?

Po mnenju Altermana bodo prisotni podpisali trgovinske in naložbene sporazume, ki bodo izboljšali predsednikovo podobo pogajalca. Na dnevnem redu pogovorov bodo vprašanja nafte, trgovina, pogajanj z Iranom, vojna v Gazi, razmere v Siriji in drugo. Vse tri države, ki jih bo Trump obiskal, so po besedah Altermana zdaj veliko bolj naklonjene jedrskim pogovorom med ZDA in Iranom, kot so bile leta 2025, saj si ne želijo nove velike vojne. Beseda bo tekla tudi o odpravi sankcij proti Siriji po padcu režima Bašarja al Asada in vlogi Izraela, ki je od napada Hamasa oktobra leta 2023 v regiji bolj agresiven in posega v ozemlje Sirije.

Trump med drugim intenzivno pritiska tudi na Savdsko Arabijo in druge proizvajalke nafte, da naj povečajo proizvodnjo za znižanje cen. Savdska Arabija to že počne, kljub lastni izgubi, prav tako pa so napovedali, da bodo v naslednjih štirih letih v ZDA vložili do 1000 milijard dolarjev. Trumpov jutrišnji obisk je v Savdsko Arabijo privabil tudi številne poslovneže iz Silicijeve doline in Wall Streeta. Jutri bo v Rijadu potekal tudi savdsko-ameriški naložbeni forum, na katerem bodo med drugim sodelovala podjetja BlackRock Citigroup, IBM, Qualcomm, Alphabet in Franklin Templeton.

Partnerstvo s Savdsko Arabijo za ZDA strateška priložnost

Kot poroča ABC, namerava Trumpova vlada preklicati strog nadzor nad izvozom naprednih čipov umetne inteligence, ki ga je uvedla prejšnja Bidnova vlada. Tako Savdska Arabija kot ZAE so veliko vlagali v infrastrukturo umetne inteligence, potrebujejo pa dostop do ameriških naprednih čipov.

Za ZDA ob dejstvu, da Kitajska obvladuje od 60 do 90 odstotkov zmogljivosti za predelavo redkih zemelj, predstavlja partnerstvo s Savdsko Arabijo strateško priložnost. Prineslo bi namreč lahko zmanjšanje odvisnosti od Kitajske in okrepitev dolgoročne varnosti dobavnih verig. V zadnjih 15 letih je Savdska Arabija proračunska sredstva za namen postati velesila na področju kritičnih rudnin povečala za več kot 300 odstotkov.

Konflikt interesov?

V ZDA se porajajo tudi skrbi o konfliktu interesov. Kot je poročal ABC, naj bi katarska kraljevska družina Trumpu kupila in opremila 400 milijonov dolarjev vredno predsedniško letalo Boeing 747, poimenovano leteča palača. Prav tako ima Trump v ZAE svoje igrišče za golf, v regiji pa naj bi Trumpova organizacija odprla še več igrišč ter tri stanovanjske in hotelske projekte. Predsednikova zamisel o izselitvi Palestincev iz Gaze in preoblikovanju ozemlja v turistično riviero pri arabskih zaveznikih sicer ni naletela na podporo, kar pa ne pomeni, da Trump od nje odstopa.

Delitve: