Z julijem 2025 je začel veljati nov obvezni prispevek za dolgotrajno oskrbo, ki ga morajo plačevati tako zaposleni kot tudi upokojenci. S tem se bodo pokojnine, izplačane konec julija, znižale. Prispevek znaša en odstotek od pokojnine. To pomeni, da bo upokojenec z 700 evri pokojnine zdaj prejel 693 evrov, saj bo 7 evrov namenjenih za dolgotrajno oskrbo. Pri zagotovljeni pokojnini (781,94 evra) bo znesek nižji za 7,82 evra.
Pravica do dolgotrajne oskrbe na domu, vključno z e-oskrbo in storitvami za ohranjanje samostojnosti, je začela veljati 1. julija. Vendar se uvajanje v praksi zapleta, zaradi česar so nekateri, predvsem iz gospodarstva, pozvali k zamiku obveznega plačevanja prispevka.
Prispevek bo vplival tudi na plače, a znižal osnovo za dohodnino
Za zaposlene bo prispevek prvič obračunan pri izplačilu julijske plače v začetku avgusta. Tudi pri njih znaša en odstotek od bruto plače, enak delež pa prispeva delodajalec. Samozaposleni bodo morali poravnati oba dela, skupaj torej dva odstotka. Dobra novica je, da se zaradi tega znižuje osnova za dohodnino, kar nekoliko ublaži vpliv na neto prejemke.
Pravica do institucionalne oskrbe, denarnega prejemka in nadomestne oskrbe se bo začela uveljavljati 1. decembra letos.
Kdo je oproščen plačila prispevka za dolgotrajno oskrbo?
1. Otroci, uživalci družinskih pokojnin: Ti so oproščeni plačila prispevka za DO in obveznega zdravstvenega prispevka (OZP).
2. Uživalci nadomestil iz invalidskega zavarovanja: Če prejemajo nadomestilo iz naslova delovnega razmerja, prispevek za DO obračuna delodajalec. Izjema: tistim, ki so na poklicni rehabilitaciji med delovnim razmerjem, prispevek obračuna zavod.
3. Osebe z 40 % pokojnine: Tistim, ki še delajo in prejemajo 40 % pokojnine, zavod ne bo obračunal prispevka, ker gre za prehodno ureditev ob delovnem razmerju.
4. Delne pokojnine in zaposlitev: Če nekdo prejema delno pokojnino in je hkrati zaposlen, prispevek obračunata tako zavod kot delodajalec, vsak 1 % od zneska, ki ga izplača.
5. Deli vdovskih pokojnin: Prispevek se obračuna samo od osebne pokojnine, saj je prejemnik vključen v OZZ na tej podlagi.
6. Dodatki k tujim pokojninam: Če je oseba prijavljena v slovenski zdravstveni sistem na podlagi tuje pokojnine, je ne vključijo v sistem DO – prispevka jim ne bodo odtegovali.
Več o obračunu prispevka za dolgotrajno oskrbo lahko preberete na tej povezavi.