Ustavno sodišče je razveljavilo 10.b člen zakona o tujcih, ki je dovoljeval hitro odstranitev tujcev iz države ali preprečitev njihovega vstopa v primeru migracijske krize. Sodniki so ocenili, da člen ni v skladu z 18. členom ustave (prepoved mučenja) in 153. členom (usklajenost z mednarodnimi pogodbami). Odločitev je bila sprejeta s petimi glasovi proti štirim.
Sodišče je ugotovilo, da zakon ne zagotavlja učinkovitega dostopa do postopka za mednarodno zaščito, ne določa, kaj se zgodi, če sosednja država zavrne vstop prosilcu, in omejuje možnosti posameznika, da dokaže morebitno tveganje nečloveškega ravnanja. Podobno določbo je ustavno sodišče razveljavilo že leta 2019.
10.a člen ostaja – institut kompleksne krize ni sporen
Hkrati je ustavno sodišče presodilo, da 10.a člen zakona, ki uvaja institut kompleksne migracijske krize, ni v neskladju z ustavo. Sklep je bil sprejet s sedmimi glasovi proti dvema.
Pobudo vložili poslanci opozicije in varuh človekovih pravic
Zahtevo za presojo ustavnosti so februarja 2022 vložili poslanci opozicijskih strank Levica, LMŠ, SD in SAB. Menili so, da zakonodajne spremembe iz leta 2021 zaostrujejo migrantsko politiko in omogočajo začasno suspendiranje ustavnega reda. Oktobra 2023 se je s pobudo pridružil tudi varuh človekovih pravic Peter Svetina.
Ministrstvo še preučuje odločitev
Na ministrstvu za notranje zadeve so sporočili, da odločitev še preučujejo. O prihodnjih korakih bodo odločili po analizi sodbe in ob upoštevanju elementov kriznega odzivanja iz novega evropskega pakta o migracijah in azilu.
Odločanje o zakonu o mednarodni zaščiti še sledi
Ustavno sodišče o ustavnosti določb zakona o mednarodni zaščiti, ki so bile prav tako predmet pobude, še ni odločilo.