Aktualno

Varnostna pravila za igrišča: Kaj morajo vedeti starši in otroci

Otroci med igro radi tvegajo, zato jih moramo pred odhodom na igrišče spomniti na pravila varnega vedenja, svetujejo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Prav tako moramo preveriti, če imajo igrala ustrezno varnostno opremo. Otroka moramo na igrišču ves čas spremljati in ga opozoriti, če se začne vesti tvegano, so dodali.

Ker so deli igrišč običajno ločeni za različne starostne skupine, moramo otroka usmeriti na tista igrala, ki so primerna za njegovo starost in stopnjo razvoja. Na igralih, ki so namenjena za starejše otroke, se mlajši namreč lahko poškodujejo, so zapisali.

Če opazimo, da otrok ne more doseči igrala ali sam splezati nanj, je to znak, da je igralo zanj prezahtevno. Prav tako pa igrala za mlajše otroke niso primerna za starejše, saj jim zaradi velikosti in manjših odprtin lahko povzročajo težave. Predšolski otroci naj se igrajo le na nižjih igralih, na katerih se lahko vzpnejo do višine največ 150 centimetrov, so poudarili.

Pozorni moramo biti na ustrezno varnostno opremo igral

Igrala z dvignjenimi površinami, na katerih se otroci lahko vzpnejo višje od 60 centimetrov, morajo imeti varovalne ograje ali varnostne pregrade. Ograja ali pregrada mora imeti zgolj pokončne letvice, da otroci ne morejo splezati čeznjo, so zapisali.

Pod vsemi igrali, kjer se otrok igra na višini 60 centimetrov ali višje, in tudi pod igrali, na katerih se razvijejo večje sile, kot so gugalnice, vrtiljaki in tobogani, mora biti nameščena ustrezna podlaga, kot je podlaga iz lesenih sekancev.

Ob tem na inštitutu opozarjajo, da travnata površina ni varna podlaga, saj zaradi izrabe in vremenskih razmer hitro postane zbita in izgubi sposobnost blaženja udarca ob padcu. Pozorni pa moramo biti tudi na razgrete kovinske dele igral, saj se otrok na teh lahko opeče.

Najbolj nevarno je, če se otrokova glava in vrat zagozdita v odprtini igrala ali med prečkami lestve, iz katere se otrok ne more rešiti sam, še posebej če izgubi oporo za noge nad nivojem tal. Prav tako so lahko nevarne vrvi na igralih, ki ne smejo biti pritrjene na tak način, da bi lahko tvorile zanke.

Gugalnice in druga igrala z gibajočimi se elementi morajo biti postavljena ločeno od ostalih igral, pri čemer morajo biti razporejena tako, da otrok na poti od enega do drugega igrala ne pride v neposredno bližino otrok, ki se že gugajo, spuščajo po toboganu ali vrtijo na vrtiljaku.

Za igrala na domačem vrtu veljajo enake varnostne zahteve kot za igrala na javnih igriščih. Pri nakupu igral moramo tako preveriti, da so izdelana skladno z veljavnimi varnostnimi standardi. Na NIJZ pa svetujejo, da se izogibamo doma narejenim igralom. Igrala moramo redno pregledovati in vzdrževati.

Pravila varnega vedenja na igrišču

Na gugalnici se lahko guga le en otrok hkrati. Guga se lahko le sede, ob sestopu pa mora guganje popolnoma ustaviti. Otroka, ki uporablja plezala, moramo opozoriti, da naj pri plezanju uporablja obe roki in da pri doskoku na tla pristane na obeh stopalih z upognjenima kolenoma.

Pomembno je, da se otrok po toboganu spusti sede, pri čemer naj ima noge iztegnjene naprej. Otrok naj nikoli ne pleza po drsni površini navzgor, so opozorili.

Otroku moramo razložiti, da se na igralih ne sme prerivati, porivati drugih otrok ali si nagajati, ker lahko kdo od otrok pade in se poškoduje, so zapisali.

Pomembno pa je tudi, da je otrok primerno oblečen. Paziti moramo predvsem, da ne nosi oblačil, ki bi se lahko zataknila za dele igral. Neprimerna oblačila so tako oblačila s kapuco in vrvicami, pozorni pa moramo biti tudi na ogrlice.

Več podatkov o ustrezno opremljenih igralih, je dostopnih na spletni strani NIJZ.

Delitve: