V sredo se je v švicarskih Alpah odlomil večji del ledenika. To je sprožilo velik plaz, ki je zasul vas Blatten. Ta plaz je ustvaril naravni jez, saj je nanj naložil ogromno kamenja in ledu, ki zdaj zadržuje vodo lokalne reke Lonza. Zaradi tega se za jezerom nabira voda, kar predstavlja veliko nevarnost za vasi, ki ležijo nižje ob reki.
before and after today’s glacier collapse that buried 90% of blatten, switzerland pic.twitter.com/fp17L3GYc9
— ian bremmer (@ianbremmer) May 28, 2025
Povečano tveganje zaradi nestabilnega jezu
Geolog Flavio Anselmetti iz Univerze v Bernu opozarja, da bi se lahko jez zaradi pritiska vode destabiliziral in se delno ali v celoti podrl. To bi sprožilo močan poplavni val, ki bi ogrozil bližnje naseljene kraje. Po njegovih besedah bi bilo najbolj kritično, če bi se voda napolnila do roba plazovnega jezu, saj bi se reka lahko zarezala v kamenje in led ter povzročila propad naravnega zadrževanja.
Krass! Jetzt wird wohl jedem klar sein, warum #Blatten im Wallis geräumt worden ist. pic.twitter.com/IYgNHbZDnX
— Thomas Benkö | bö (@ThBenkoe) May 28, 2025
Zaradi resnosti razmer so oblasti že ukrepale in iz varnostnih razlogov evakuirale 16 prebivalcev dveh vasi, ki so najbolj ogroženi. Poleg tega so izpraznili tudi umetni jez, ki se nahaja pod vasjo Blatten, da bi zmanjšali pritisk na območju. Prebivalci so bili pred nevarnostjo opozorjeni že prejšnji teden, a eden od starejših moških še vedno ni bil najden.
Ledeniki pod pritiskom podnebnih sprememb
Dogodek v Alpah opozarja na širši problem taljenja ledenikov zaradi globalnega segrevanja. Švicarski ledeniki so v zadnjih letih izgubili znaten del svoje mase – v letih 2022 in 2023 so se talili hitreje kot kadarkoli prej, in sicer v obsegu, ki ustreza desetodstotnemu zmanjšanju njihove prostornine v primerjavi s preteklimi desetletji.
A new alpine lake is forming pic.twitter.com/TknyC0ygzL
— To-B (@To_B_V) May 28, 2025