Države članice Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) so po več kot treh letih intenzivnih pogajanj v noči na sredo v Ženevi dosegle dogovor o besedilu mednarodnega sporazuma za obvladovanje prihodnjih pandemij, je po navedbah STA sporočila organizacija. Sporazum bo moral biti dokončno potrjen z glasovanjem na Svetovni zdravstveni skupščini, ki bo konec maja.
Izboljšanje globalne pripravljenosti na pandemije
Cilj sporazuma je izboljšati globalno pripravljenost na prihodnje pandemije, okrepiti sodelovanje med državami in se izogniti napakam, kakršne so zaznamovale pandemijo covida-19. Določa ukrepe za preprečevanje širjenja nalezljivih bolezni, vzpostavitev učinkovitejših mehanizmov odzivanja ter pravičnejšo delitev zdravstvenih virov.
Po treh letih vendarle dogovor
Pogajanja, ki so se začela konec leta 2021, so potekala ob številnih razhajanjih, predvsem glede izmenjave tehnologij za proizvodnjo zdravil in cepiv. Med pandemijo covida-19 so si bogatejše države pogosto zagotovile prednostni dostop do cepiv in testov, medtem ko so revnejše ostajale praznih rok. Države v razvoju so zato želele, da sporazum vključuje zavezujoče določbe o delitvi tehnologije, kar bi jim omogočilo hitrejši razvoj in proizvodnjo v primeru novih kriz.
Dogovorjeno je bilo kompromisno besedilo, ki predvideva, da bo vsak prenos tehnologije temeljil na medsebojnem dogovoru.
Ključna določba: Suverenost držav
Predlog sporazuma vključuje tudi vzpostavitev sistema za dostop do patogenov in pravično delitev koristi, oblikovanje globalne dobavne verige ter okrepitev logističnega omrežja. Ena ključnih določb pa potrjuje suverenost držav pri sprejemanju ukrepov na področju javnega zdravja.
“To noč smo dosegli pomemben mejnik na skupni poti k varnejšemu svetu,” je po poročanju STA ob koncu maratonskih pogajanj poudaril generalni direktor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Po njegovih besedah dogovor o besedilu dokazuje, da je multilateralizem še vedno živ in da države tudi v razdeljenem svetu zmorejo najti skupni jezik in odgovor na skupne grožnje.
Sporazum bo pravno zavezujoč le za tiste države, ki ga bodo ratificirale po potrditvi na zdravstveni skupščini.