Gospodarstvo

Zadnji udarec za ljubitelje piva: slovenski pivovari obupani, ljudje razburjeni

Na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) so se ostro odzvali na novo uredbo vlade, ki predvideva zvišanje trošarin za alkoholne pijače, predvsem za pivo. Opozarjajo, da bi takšen ukrep lahko resno ogrozil obstoj številnih manjših pivovarn v Sloveniji.

Višje trošarine – grožnja za pivovarje in potrošnike

Vlada je v začetku maja sprejela uredbo, ki s 1. junijem prinaša 7-odstotno povečanje trošarin na pivo, vmesne pijače in etilni alkohol. Namen ukrepa je po pojasnilih oblasti prispevati k ciljem javnega zdravja. A GZS trdi, da gre za selektiven pristop, ki neupravičeno obremenjuje zgolj pivovarski sektor. Takšno odločitev označujejo za diskriminatorno in finančno škodljivo.

Mali pivovarji še vedno okrevajo po pandemiji

Po podatkih GZS številne manjše pivovarne že zdaj poslujejo z izgubo. Zaradi pandemije so se zaprli številni gostinski lokali, kar je močno zmanjšalo prodajo piva. Nadomestne poti – preko trgovin ali spletne prodaje – niso zadostne, da bi pokrile izgube. Poleg tega se industrija spopada še z naraščajočimi stroški surovin, energije, embalaže in dela.

Po ocenah GZS bi dodatne finančne obremenitve lahko vodile v propad več manjših pivovarn, ki so v zadnjih letih vlagale v razvoj in tehnološke nadgradnje. Če se trend nadaljuje, bi lahko prišlo do popolnega izginotja raznolike ponudbe domačih piv iz slovenskega trga.

Posledice za celotno verigo in končne cene

Zbornica opozarja, da ne bodo posledice prizadele le proizvajalcev, temveč tudi širšo dobaviteljsko verigo – od surovinskih dobaviteljev do gostincev. Za potrošnike to pomeni potencialno podražitev piva za več kot štiri odstotke, če bodo pivovarji to sploh lahko vključili v ceno. V nasprotnem primeru pa se utegne še več podjetij znajti v finančnih težavah.

Ministrstvo je ukrep pripravljalo že lani

Na finančnem ministrstvu so potrdili, da so zvišanje trošarin načrtovali že v lanskem letu kot del širšega davčnega paketa. Zaradi negativnega odziva gospodarstva pa predloga takrat niso poslali v zakonodajni postopek.

Delitve: