AktualnoPolitika

Zagotovljena sredstva za obnovo enega najstarejših delov Velenjskega gradu

Občina Velenje je s strani Ministrstva za kulturo prejela sklep o odobritvi sofinanciranja projekta celovite obnove grajske rondele na Velenjskem gradu. V okviru odobrenih sredstev bo občina prejela 992.768 evrov, pri čemer 85 odstotkov predstavlja prispevek iz evropskih sredstev, preostalih 15 odstotkov pa bo zagotovljenih iz državnega proračuna. Celotna ocenjena vrednost projekta znaša 1,2 milijona evrov.

Prenovljene prestore bi radi odprli 3. novembra 2027

Kot so sporočili z velenjske občine, bodo za izvedbo obnove prispevali približno 227.230 evrov lastnih sredstev, kar predstavlja okoli 18,6 odstotka celotne investicije. Projekt vključuje temeljito obnovo statično ogrožene grajske rondele, ki zaradi poškodb predstavlja nevarnost za ohranitev kulturne dediščine.

Z izvedbo prenove bo zagotovljena strukturna stabilnost objekta in omogočena njegova ponovna funkcionalna uporaba za kulturne, muzejske ter turistične vsebine. V prenovljenih prostorih bo zagotovljen tudi dostop za gibalno ovirane osebe. Obnova je predvidena v letih 2026 in 2027.

Velenjska občina načrtuje, da naj bi prenovljene prostore oziroma vsaj kletni del s stalno razstavo o gradu odprli 3. novembra 2027, ko bo muzej obeleževal 70 let delovanja.

Statična nestabilnost, visoka stopnja vlage, temperaturna nihanja …

Velenjski grad, ki letos obeležuje 755-letnico prve pisne omembe, ima status kulturnega spomenika in pomembno vlogo pri oblikovanju lokalne identitete, varovanju slovenske kulturne dediščine ter razvoju regijske turistične ponudbe. Kljub rednemu obisku so prostorske in funkcionalne omejitve – zlasti v območju grajske rondele – dolgotrajno omejevale kakovost doživljanja za obiskovalce.

Med ključnimi izzivi, s katerimi se sooča grajski kompleks, so statična nestabilnost, visoka stopnja vlage, temperaturna nihanja, pomanjkanje primernih razstavnih in delovnih prostorov ter slaba dostopnost za funkcionalno ovirane osebe. Poleg tega so neustrezni tudi pogoji za hranjenje muzejskih zbirk ter za izvajanje izobraževalnih in raziskovalnih programov.

Nove možnosti za razstave, raziskovanja in doživljanje grajske zgodovine

Obnova in posodobitev grajske rondele bosta po oceni velenjske občine omogočili, da se te težave rešijo in hkrati odprejo nove možnosti za razstave, raziskovanja in doživljanje grajske zgodovine. Z obnovo bo rešena nevarnost porušenja grajske rondele, ustvarjeni bodo pogoji za ohranjanje in prezentiranje zgodovinskih elementov, omogočena bo tudi dostopnost objekta za osebe z omejitvami.

Ureditev rondele na Velenjskem gradu bo po navedbah velenjske občine pomembno prispevala k ohranitvi kulturne dediščine in trajnostnemu razvoju turizma v Velenju in širši Šaleški dolini. Hkrati bo projekt omogočil vključevanje novih digitalnih tehnologij za spodbujanje interaktivnega in individualiziranega doživljanja kulturne dediščine, poroča STA.

Delitve: