Aktualno

ZDA in Izrael mimo ZN: nov načrt za pomoč Gazi sproža ostre odzive

Nova ameriška organizacija Gaza Humanitarian Foundation (GHF), ki deluje pod pokroviteljstvom ZDA, napoveduje vzpostavitev lastnih centrov za razdeljevanje pomoči v Gazi do konca maja. Toda humanitarne organizacije in številni mednarodni akterji načrt ostro kritizirajo, predvsem zaradi njegovega političnega in vojaškega značaja.

Ameriška zasebna podjetja namesto ZN

Po dogovorih z izraelskimi oblastmi naj bi GHF začela z delovanjem že v prihodnjih tednih. Po poročanju AFP naj bi centre upravljala ameriška podjetja, za varnost pa bi skrbeli zasebni varnostniki in izraelske sile. Načrt tako v veliki meri izključuje obstoječe humanitarne akterje, predvsem tiste pod okriljem Združenih narodov.

Vodja fundacije Jake Wood je v pismu izraelski vojski pozval k določitvi varnih lokacij za centre v roku 30 dni ter začasni odpravi blokade, ki bi omogočila dostavo pomoči po že obstoječih poteh. A izraelska blokada, ki traja že od marca, medtem ostaja neomajna.

Nov sistem brez soglasja

Čeprav izraelske oblasti načrta še niso dokončno potrdile, satelitski posnetki že kažejo priprave na vzpostavitev distribucijskih točk. Štiri naj bi se nahajale na jugu Gaze ob meji z Egiptom, ena pa severneje, v bližini vojaško nadzorovanega koridorja Necarim, ki deli enklavo na dva dela.

ZDA so medtem humanitarnim organizacijam predlagale sodelovanje z GHF. A odziv je bil hladen. Številne opozarjajo, da je takšno izvajanje pomoči v nasprotju z osnovnimi humanitarnimi načeli.

Oxfam: “To ni rešitev, to je farso”

“Humanitarna pomoč ne sme biti politizirana ali militarizirana,” je dejal Steve Dorsey iz Mednarodnega odbora Rdečega križa. “Pomoč mora priti takoj in brez pogojev.”

Še ostrejša je bila Bushra Khalidi iz Oxfama: “Nobena logistična rešitev ne bo prikrila strategije prisilnega preseljevanja in uporabe lakote kot orožja. Odpravite obleganje, odprite prehode in nam dovolite, da opravimo svoje delo.”

Humanitarna kriza se poglablja

Trenutne razmere v Gazi so izjemno kritične. Več kot dva milijona ljudi je zaradi izraelske blokade že tedne izpostavljenih lakoti, v enklavi pa močno primanjkuje zdravil in goriva. Izrael obtožuje Hamas zaseganja pomoči, blokado pa upravičuje kot pritisk za izpustitev talcev.

Kljub načrtom novih centrov in političnim obljubam ostaja dejstvo: pomoč ne pride do ljudi. In namesto rešitev na terenu se v ozadju odvija bitka za nadzor nad tem, kdo bo v Gazi delil, kdo varoval in kdo usmerjal.

Delitve: