Po državi še vedno odmeva tragična gorska nesreča, v kateri sta umrla dva planinca. Zdaj je znano, da je šlo za 40-letnega kirurga in 27-letnega fizioterapevta, oblasti pa so končno pojasnile tudi vzrok njunega zdrsa.
Oba sta bila izkušena alpinista, a žal je tokrat narava pokazala svoje premočne zobe in zmagala. Od njiju se zdaj z bolečino v srcu poslavljajo tako njuni najbližji kot tudi znanci in sodelavci.
Specialistu splošne kirurgije Aljoši Škapinu so se sodelavci poklonili s spodnjo objavo:
“/Z/ globoko žalostjo in bolečino sporočamo, da nas je v tragični nesreči v gorah mnogo prezgodaj zapustil naš sodelavec, zdravnik, prijatelj Aljoša Škapin, dr. med. Žalostna vest o njegovem odhodu nas je močno pretresla in prizadela, saj smo z njim izgubili srčnega človeka, iskrenega prijatelja in predanega strokovnjaka, ki je s svojo vedrino, znanjem in kolegialnostjo bogatil naš kolektiv,” so zapisali in se ob tem spomnili začetka njegove poti v zdravstvu.
Kot so dodali, je bil med pacienti priljubljen zaradi iskrenosti, topline in humorja ter z njimi gradil zaupanje. Sodelavcem je bil vedno pripravljen pomagati, njegova preprostost, spoštljivost in človeškost pa so ga delali izjemnega.
“Tudi izven službe je bil dr. Škapin človek dejanj. Bil je dobrodelen, pomagal je tistim, ki so bili v stiski, skrbel za svoje živali in živel v sožitju z naravo. Vsak dan se je s kolesom vozil v službo in tako skrbel za ekologijo in zdravje. Z Ano sta skupaj sadila drevesa in grmovnice, da bi lahko na stara leta uživala sadove narave in zdravo hrano. Oboževal je tudi sladke pregrehe – Anina peciva, ki jih je pripravljala iz domačih sestavin. Zadnja leta je postal zagret pohodnik, plezalec in alpinist. Ljubil je gore in naravo. Gore je spoštoval, bil premišljen in previden ter si ni postavljal izzivov, ki jih ne bi zmogel. Tako je ravnal pri vsem, kar je počel.
Spomin nanj bo ostal – po njegovem delu, besedah, dejanjih in zgledih, ki jih je pustil med nami,” so zaključili.
Drugi ponesrečenec je bil diplomirani fizioterapevt Jure Blatnik.
Kaj se je v resnici zgodilo?
Po poročanju časnika Dnevnik sta se alpinista sprva namenila iz Matkovega kota proti Mrzli gori, vendar sta se med potjo očitno odločila spremeniti načrt in prečila greben med Skuto in Koroško Rinko. Ta odločitev se je žal izkazala za usodno. Načelnik Gorske reševalne službe Jezersko Primož Šenk je pojasnil, da gre na tem mestu za izjemno zahteven in krušljiv teren brez urejenih varoval. Kljub temu da sta bila ustrezno opremljena za tako zahtevno turo, naj bi po neuradnih informacijah alpinista padla približno 200 metrov globoko.
“Predvidevamo, da sta nesrečna alpinista preplezala eno steno in nato sestopala po grebenu, ki je izredno izpostavljen in eden bolj zahtevnih,” je po poročanju portala Žurnal24 povedal Mijo Kovačevič. Kot je dodal, je možno tudi, da je prišlo do udara strele v bližini, zaradi česar bi ju lahko zračni udar ob tem odpihnil v globino. “Žal tega, kaj se je pravzaprav zgodilo, ne bomo nikoli vedeli,” je zaključil. Od Škapina se je poslovil tudi na svojem Facebooku in pripel njegove utrinke s plezanja na Norveškem leta 2022.
Gorske reševalne službe so sicer pretekli vikend imele polne roke dela. Kot so objavili, so od petka do nedelje posredovali v skupno 8 intervencijah, med drugim tudi:
- 2-krat pri transportu poškodovanih živali (GRS Mojstrana in GRS Kranjska Gora);
- 2-krat pri poškodbah kolesarjev (GRS Ljubljana in GRS Kranjska Gora);
- pri zdrsu in poškodbi glave v Podpeči pod Skalo (GRS Ljubljana);
- pri pomoči 4 tujim pohodnikom ob sestopu iz Hudičevega stebra v Prisanku (GRS Kranjska Gora);
- pri oskrbi in transportu podhlajenega tujega državljana po zdrsu v strugo potoka pri slapu Rinka (GRS Celje).