Aktualno

Zvočni topovi pri nas? Tako odgovarjajo na policiji

V zadnjih dneh so mediji veliko poročali o uporabi tako imenovanih zvočnih topov, ki naj bi jih uporabili na protestu v Beogradu. A kaj sploh je zvočni top in kako se uporablja? Za pojasnila smo se obrnili na Generalno policijsko upravo.

Kaj sploh je zvočno orožje?

Zvočno orožje, kot so akustične naprave velikega dosega (LRAD) in prej omenjeni zvočni top, velja za nesmrtonosno obliko orožja. Namesto nabojev uporablja zvočne valove, ki oddajajo izjemno glasen zvok. Signale, ki jih oddaja zvočni top, je mogoče slišati tudi do enega kilometra daleč — a bližje kot ste napravi, močnejšo bolečino boste občutili.

Za primerjavo: običajen pogovor poteka pri približno 60 decibelih, jokajoči dojenček doseže med 80 in 100 decibeli, medtem ko zvočno orožje ob izstrelitvi doseže od 150 do 160 decibelov.

Zvoki, glasnejši od 90 ali 100 decibelov, so za človeka že zelo neprijetni, vse, kar preseže 120 decibelov, pa lahko povzroči bolečino.

Možne posledice: trajna poškodba sluha ali tinitus

Na Generalni policijski upravi so pojasnili, da uporabe t. i. zvočnih topov doslej niso proučevali, zato jim podrobnosti o njihovem delovanju niso znane. “Razpolagamo zgolj z javno dostopnimi podatki na svetovnem spletu,” so dodali.

Pri uporabi zvočnega orožja zvočni valovi pod visokim pritiskom zadenejo bobnič in lahko povzročijo resne poškodbe. Refleksna reakcija osebe, ki je izpostavljena takšnim valovom, je pokrivanje ušes, zato so zvočna orožja znana tudi kot “akustične lisice” — saj ob pokrivanju ušes rok ne morete uporabiti za nič drugega. Poleg takojšnje bolečine, ki jo povzročijo zvoki nad 120 decibelov, lahko že kratkotrajna izpostavljenost povzroči trajno poškodbo sluha ali tinitus.

V Sloveniji zvočnih topov ne uporabljamo

Na Policiji so še pojasnili, da v Republiki Sloveniji ne uporabljajo ne zvočnih topov, ne soničnih motilcev, niti drugih podobnih tehnologij za nadzor množic, saj za njihovo uporabo ni pravne podlage.

“S takšnimi sredstvi ne razpolagamo in jih policisti ne uporabljajo,” so sklenili.

Delitve: