Iran je danes obtožil Nato sokrivde v “nezakoniti agresivni vojni”, ki sta jo proti islamski republiki začeli ZDA in Izrael. Odziv je sledil izjavam generalnega sekretarja zavezništva Marka Rutteja, ki je razkril obseg evropske podpore ameriški vojaški operaciji.
Tiskovni predstavnik iranskega zunanjega ministrstva Esmail Bagei je na omrežju X zapisal, da gre za “jasno in obsodbe vredno priznanje aktivne sokrivde Nata v nezakoniti agresivni vojni proti suvereni državi članici ZN”.
Dodal je, da je Rutte “izrecno označil Italijo in Romunijo kot udeleženki v agresiji proti Iranu”.
Rutte: 500 ameriških letal vzletelo iz oporišč v Italiji
Rutte je med obiskom v ZDA v torek zvečer za televizijo Fox News dejal, da je “500 ameriških letal vzletelo iz ameriških oporišč v Italiji” v podporo skupni izraelsko-ameriški vojaški operaciji Epski bes (Epic Fury), ki se je začela 28. februarja.
Prvi mož Nata je tudi povedal, da je Romunija med vojno proti Iranu zmanjšala število komercialnih letov, da bi naredila prostor za oskrbo z gorivom letal, ameriška letala pa so med konfliktom iz evropskih oporišč opravila med 4000 in 5000 poletov.
Trump razočaran nad zavezniki
Rutte se je s tem odzval na kritike ameriškega predsednika Donalda Trumpa, ki je v sredo v Beli hiši povedal, da so ga članice zavezništva, ki niso podprle njegove vojne proti Iranu, “razočarale” . Trump je posebej izpostavil Italijo, Britanijo, Nemčijo, Francijo in Španijo.
“Kar smo doživeli v zadnjih dveh mesecih z različnimi državami … tega ne bi sprejel od večine ljudi,” je dejal Trump . Ob tem je poudaril, da ZDA od zaveznikov ne pričakujejo denarja, temveč “zvestobo” .
Italija se ograja: dovolili smo le tehnične in logistične lete
Italija se je v sredo hitro ogradila od Ruttejevih izjav. Obrambno ministrstvo v Rimu je sporočilo, da njegove izjave pošiljajo “popolnoma zavajajoče sporočilo”, saj da je Italija ZDA dovolila le uporabo svojih oporišč za tehnične in logistične lete, ne pa za bojne misije.
Odnosi med ZDA in Natom so v zadnjih mesecih izjemno napeti. Trump je po tem, ko mu zavezniki niso podprli iranske kampanje, ki jo je začel brez predhodnega posvetovanja, celo javno dvomil o zavezanosti ZDA kolektivni obrambi zavezništva . Vse to se dogaja pred ključnim vrhom Nata, ki bo čez dva tedna v Ankari.














